avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor revisal nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor revisal nou

Buna ziua,am suspendat un contract de munca din data de 01.06.2011-31.08.2011 in revisal acum,caci nu am stiut ca se suspenda....,intrebarea mea este care sunt pasii urmatori caci vreau sa dau respectiva pers afara deoarece nu a mai venit deloc la lucru...
1. trimit revisalul nou cu suspendarea pt cfp...art 54
2. ii reactivez contractul in noul revisal (cum ii reactivez contractul)?si trimit din nou???
3. ii incetez cim cu art.61 si iarasi il trimit???Va rog ajutati-ma
Cel mai recent răspuns: Cristinadv25 , utilizator 21:37, 17 Ianuarie 2012
Arion Ramona a scris:

Buna ziua,am suspendat un contract de munca din data de 01.06.2011-31.08.2011 in revisal acum,caci nu am stiut ca se suspenda....,intrebarea mea este care sunt pasii urmatori caci vreau sa dau respectiva pers afara deoarece nu a mai venit deloc la lucru...
1. trimit revisalul nou cu suspendarea pt cfp...art 54
2. ii reactivez contractul in noul revisal (cum ii reactivez contractul)?si trimit din nou???
3. ii incetez cim cu art.61 si iarasi il trimit???Va rog ajutati-ma


1. trimiteti revisalul cu suspendarea c.i.m. in baza art.54 C.mun.

2. reactivati c.i.m.
Operatia de incetare se poate face apeland butonul "Incetare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Suspendare".

Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi incetata suspendarea si se apasa butonul "Continuare > >".

In ecran se completaza urmatoarele informatii:
- Data incetare suspendare: se selecteaza din controlul de data calendaristica, data la care inceteaza suspendarea

Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare > >" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.

Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza". In cazul in care campurile obligatorii nu au fost completate utilizatorul va fi avertizat.

3. efectuati procedura cercetarii disciplinare, apoi se emite decizia de concediere care se inregistreaza in REVISAL la data incetarii c.i.m.

Buna seara,am incetat un contract de munca anul trecut iar acum vreau sa il redeschid.Am procedat in felul urmator :Inregistrare contract toti pasii indicati si am salvat cu numarul unu,el fiind in ordinea deschiderii cu 3 anul trecut.Ce fac in continuare il validez si il trimit?Este corect asa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare cim cu cfp grigoree grigoree Buna seara, Am suspendat un CIM cu decizie de suspendare pe o perioada de 16 zile lucratoare conf. art. 54 in baza cererii facuta de salariat, am operat in ... (vezi toată discuția)
Cm dupa incetare suspendare cateldestept cateldestept Exista un contract de munca suspendat pentru 30 zile, in urma unei cereri de CFS.Dupa cele 30 zile se \\"reactiveaza\\" intr-un fel in Revisal, cum se ... (vezi toată discuția)
Revenire din cic gabitza79 gabitza79 buna ziua! Am o salariata care se intoarce din CIC cand copilul implineste 1 an si 11 luni.In revisal am trecut suspendarea pana cand copilul implineste 2 ... (vezi toată discuția)