Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VA ROG SA-MI SPUNETI CE TREBUIE SA FAC
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VA ROG SA-MI SPUNETI CE TREBUIE SA FAC

01.05.2008 A DECEDAT TATAL MEU SI A RAMAS MAMA FRATELE MEU SI EU
TATAL AVAND UN TITLU DE PROPIETATE
CETATEANULUI MATEI TUDOR TATAL MEU
MATEI STEFAN,MATEI MARIN FRATI LUI MOSTENITORI DEFUNCTULUI MATEI NICOLAE BUNICUL MEU
2 HA SI 8200MP
EXTRAVILAN ARABIL 1337 MP
ARABIL 648 MP
ARABIL 930 MP
6100 MP
2500 MP
4088 MP
1204 MP
759 MP
INTRAVILAN ARABIL 530 MP
ARABIL 1104 MP
CURTI CONSTRUCTII 1000MP
VA ROG DIN SUFLET SA-MI SPUNETI CE SA FAC SUCESIUNEA NU AM FACUTO DIN CAUZA CA NU AVEAM NICI UN DOCUMENT ACUM AM INTRAT IN POSESIA COPIEI DUPA ACTUL DE PROPIETATE ORIGINALUL ESTE LA MATEI MARIN LA CERE EL VREA SA IA TOTUL CASA, PAMANTUL TOTUL AU FOST ALE BUNICULUI MEU CU BUNICA MEA MATEI MARIN CEL CARE VREA SA IA TOTUL ESTE REZULTATUL DIN O CASATORIE CU MATEI MARIA CEA DEA DOUA SOTIE A BUNICULUI ,MATEI MARIA NU A AVENIT CU NIMIC ACOLO VA ROG SA-MI SPUNETI CE SA FAC MAI ALES CA DIN MOTIVE FINANCIARE NU MAI AM NICI SOMAJ NU AM NICI UN VENIT CE TREBUIE SA FAC SI CIT MAR COSTA TAXELE
stefan_constanta, utilizator
VA ROG SA-MI RASPUNDA SI CE TREBUIE SA FAC CE DEMERSURI SAU UNDE TREBUIE SA MA DUC TERENUL INTRAVILAN SI EXTRAVILAN SE AFLA IN COMUNA PLATARESTI JUD CALARASI
stefan_constanta, utilizator
sa mergeti la notar si sa faceti o acceptare a mostenirii daca nu a trecut mai mult de 6 luni de la decesul celui ce lasa mostenirea.
Acceptarea mostenirii costa 40 lei la notar.
Dezbaterea succesorala o sa o efectuati atunci cand veti avea bani.
dezbaterea mosteniri nu am facuto deja a trecut 2 ani si 6 luni decand a decedat tatal meu cit mar costa o iesire din indiviziune ce taxe si unde trebuie sa -ma adresez
stefan_constanta a scris:

dezbaterea mosteniri nu am facuto deja a trecut 2 ani si 6 luni decand a decedat tatal meu cit mar costa o iesire din indiviziune ce taxe si unde trebuie sa -ma adresez
cum pot face iesirea din indiviziune fara sa fi facut sucesiunea sa am un certificat de mostenitor ,nu mam dus la notar pentru ca in termen de 6 luni de la deces nu aveam acte decit pe apartamentul in care locuia mama si fratele meu si am convenit sa facem dupa moartea mamei intre timp am intrat in posesia unei copii de la cadastru dupa un titlu de propietate in care sant 2 frati ai tatalui si tatal meu cum pot face iesirea din indiviziune daca nu am un certificat de mostenitor a trecut 2 ani si 6 luni decind a decedat dar am inteles ca daca faci dovada ca ai cunostinte de sucesiune si ca ai participat .ce taxe trebuie platite 3% din averea sucesorala sau o taxa si cum pot actiona va rog daca poate sa-mi spuna si mie cineva sa putem eu si fratele meu in posesia terenului intravilan si extravilan din plataresti jud calarasi si daca eu beneficiez de un avocat din oficiu facind dovada ca eu nu am nici un venit de 2 luni am ramas fara servici si numi pot permite un avocat unde sant legile sa poate sa te reprezinte cineva frati tatalui meu beneficiaza de tot si eu nimic terenul a fost al bunicilor mei dupa ce a murit bunica bunicul meu sa recasatorit cu alta femeie si a rezulat un copil cel de al treilea de pe titlu in total sant 3 persoane pe titlu