avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contractul de furnizare a energiei electrice - act ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contractul de furnizare a energiei electrice - act administrativ sau contract comercial?

pentru consumatorii casnici, contractul de furnizare a energiei electrice a fost adoptat prin decizia nr.57/1999 a presedintelui ANRE.
consider discutabil juridic tipul contractului de furnizare a energiei electrice.
:">este comercial sau administrativ?:(
pe de o parte, fiind aprobat de o autoritate, si obligatoriu, ar rezulta ca contractul este administrativ.

pentru fiecare loc de consum se incheie un contract de furnizare energie electrica.
contractul cadru este intocmit - cel putin pentru consumatorii casnici - in forma publicata (fara alte clauze).
daca o persoana consuma energie electrica - fara contract - se considera aplicabil contractul cadru si asta subliniaza caracterul de act administrativ.
cercetarea unui contract de furnizare energie electrica este considerat de competenta instantei comerciale.
in temeiul contractului de funizare se emit facturi - acte, recunoscute de regula in materia comerciala.
ar rezulta ca contractul cadru este contract comercial.


si atunci care este regimul juridic al contractului cadru din anexa 1 din decizia 57/1999?
:">cum si unde se poate ataca? :(

a doua problema pe care o ridic si care rezulta tot din modul de impunere a contractului cadru de furnizare este urmatoarea:
contrcatul cadru publicat in MO este "generalul"
contractul cadru efectiv completat este "concretul"
consider ca anularea contractului in concret nu se poate.
se poate cere in instanta de contencios administrativ anularea deciziei de aprobare?
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 18:58, 5 Octombrie 2011
Daca cititi contractul-cadru de furnizare a energiei electrice la consumatorii casnici, cuprins in anexa nr.I Decizia nr.57/1999 ANRE, puteti observa urmatoarele etape:
1.Solutionarea pe cale amiabila/conciliere, incheindu-se un inscris.Se poate semna cu divergente sau obiectiuni respectivul p.v.
2.Sesizare ANRE-in cazul mentinerii divergentelor, in 15 zile lucratoare de la incheierea p.v. dar nu mai mult de 30 de zile calendaristice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme despagubire daune enel suri suri Buna ziua, In urma unor probleme in reteaua electrica citeva receptoare electrice din locuinta au fost deteriorate. Unele dintre acestea s-au putut repara, ... (vezi toată discuția)
Racordare la curent drept utilizator non-casnic? mihai_s1 mihai_s1 Se da urmatoarea speta: am inceput de cateva luni procedurile de bransare la reteaua de curent electric, la o anexa gospodareasca intr-un sat. Acum mi s-a emis ... (vezi toată discuția)
Probleme cez Dorin Baleanu Dorin Baleanu Buna seara. In 2006 am finalizat constructia unui magazin de cartier ( proprietate persoana fizica) in propria mea curte (cladire separata de casa la care am ... (vezi toată discuția)