Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

Bunicul si bunica au un apartament unde sunt proprietari jumi-juma. Bunicul a decedat. Au 2 copii: un baiat decedat, tatal meu si o fiica. Deci in rol suntem bunica, matusa si eu-nepoata. Bunica da partea ei matusii. Eu cu ce raman dupa decesul bunicii? Pot sa ma excluda de la mostenire? Poate matusa sa vanda fara semnatura mea?
1. Cum ii da bunica partea ei, prin ce act? In principiu bunica poate face ce doreste cu partea ei fara nici o obligatie fata de dvs..
2. Matusa nu poate vinde imobilul fara acordul dvs. Va poutea totusi sa ceara iesirea din indiviziune si sa va ofere in schimbul partii dvs imobil o sulta.
Faceti succesiunea si partajul. Numai prin partaj bunica, pentru partea ce o mosteneste de la bunicul, adica 1/4 din 1/2, restul de 1/2 apartinandu i dumneaei, va putea sa i cedeze partea ei matusii, iar dvs , cum a spus si colegul meu puteti primi o sulta pentru cota dvs din imobil.
Matusa nu poate vinde imobilul decat dupa partaj sau cu acordul dvs si al bunicii, in caz ca bunica nu i transfera dreptul de proprietate.