Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligativitate ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligativitate ?

exista cumva vreun act normativ prin care asociatiile de proprietari sa fie obligate sa schimbe angajarile personalului (presedinte, administrator, femeie de serviciu) din conventii civile in angajamente cu carte de munca ?
Odata cu intrarea in vigoare a Codului muncii din anul 2003, conventiile civiel in baza carora se puteau desfasura raporturi de munca nu mai pot fi incheiate, singura forma legala fiind contractele individuale de munca, conventiile civile de prestari servicii nu pot fi utilizare decit pentru lucrari cu caracter cu totul ocazional si nu permanent asa cum presupun activitatile pe care le-ati enumerat. De altfelk si legea nr. 230/2007 privind asociatia de proprietari are dispozitii similare in acest sens.
Potrivit Normelor de aplicare a Legii nr.230/2007, comitetul executiv poate angaja personal specializat pentru indeplinirea atributiilor ce ii revin si adopta decizii asupra cuantumului salariilor, indemnizatiilor, remuneratiilor si al eventualelor premieri care se acorda personalului incadrat cu contract individual de munca sau in baza unei conventii civile de prestari de servicii, in limita bugetului aprobat de adunarea generala.
Prin urmare, pot fi folosite si conventiile civile de prestari civile.
elis a scris:

Potrivit Normelor de aplicare a Legii nr.230/2007, comitetul executiv poate angaja personal specializat pentru indeplinirea atributiilor ce ii revin si adopta decizii asupra cuantumului salariilor, indemnizatiilor, remuneratiilor si al eventualelor premieri care se acorda personalului incadrat cu contract individual de munca sau in baza unei conventii civile de prestari de servicii, in limita bugetului aprobat de adunarea generala.
Prin urmare, pot fi folosite si conventiile civile de prestari civile.
stiam ce prevede legea 230 si hg1588 din 2007 in privinta asta, dar ma refeream la vreun alkt act normativ care sa oblige asociatile sa transforme conventiile civile in contracte individuale de munca. o sa incerc a lectura textul codului muncii la care facea referire domnul avocat, in linita timpului disponibil, acest act normativ fiind destul de stufos
va multumesc de raspunsuri !
Tocmai asta este, nu exista nicio prevedere legala care sa oblige transformarea conventiilor civile de prestari civile in c.i.m.
Atata timp cat legea citata prevede folosirea c.i.m. sau a conventiei civile de prestari civile, consider ca este lasata la libera apreciere a Comitetului executiv folosirea acestora.
Disputele create in jurul conventiilor civile au fost generate de faptul ca aceste conventii erau vazute de catre organele de control in domeniul muncii ca fiind forma mascata a unui contract de munca. Drept pentru care, s-a incercat in permanenta delimitarea lor, prin gasirea acelor criterii pe baza carora sa se poata face diferenta: cand ar trebui sa existe un contract de munca si cand este suficienta o conventie civila.
~ Conținut șters la cerere ~