avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Dupa cat timp de neplata a impozitului pe un ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Dupa cat timp de neplata a impozitului pe un teren,ti-l poate lua statul????

Buna seara...Am auzit ca exista o lege,prin care,statul iti poate lua terenul daca nu ai platit ceva ani impozitul ptr el...Imi poate spune cineva despre ce lege e vorba????Ma refer la terenurile agricole din afara localitatii.... Multumesc anticipat....
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 18:00, 9 Octombrie 2011
Buna seara,

Eu nu am cunostinta despre o asemenea lege. Datoria respectiva este la Bugetul local, care in cazul neplatii, calculeaza majorari de intarziere conform dispozitiilor in vigoare. Datoriiile mai vechi de 5 ani se prescriu.
Statul va poate executa silit daca nu va platiti impozitele. Adica ori va pune poprire pe venituri ori va scoate la licitatie bunurile.
5 ani era termenul de prescriptie pentru neplata taxelor si impozitelor datorate statului!
tudorioan a scris:

5 ani era termenul de prescriptie pentru neplata taxelor si impozitelor datorate statului!


Conform Codului de procedura fiscala valabil in 2011

Art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 9 Octombrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Si eu Gabrielle Monique a scris:

tudorioan a scris:

5 ani era termenul de prescriptie pentru neplata taxelor si impozitelor datorate statului!


Conform Codului de procedura fiscala valabil in 2011

Art. 131 Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

[ link extern ]

Eu unde am gresit altfel, Gabrielle Monique? Despre plata acelei datorii in termenul de 5 ani prevazut in actul normativ care reglementeaza acest lucru?

Alte discuții în legătură

Amenda Adycristina Adycristina O amenda contraventionala din anul 2005 se prescrie.Daca persoana nu a semnat nimic de la adm.locala. (vezi toată discuția)
Prescriptie datorie auto ContSters280210 ContSters280210 Nu am platit la financiar impozitul la masina din 2008. Acum, dupa 5 ani se poate prescrie datoria sau nu? Va multumesc, anticipat! (vezi toată discuția)
Datorii la taxe si impozite locale lore8000 lore8000 Datoriile la taxe si impozite locale se prescriu in 3 ani? Cum poti scapa de ele daca nu le achiti? Ma refer la amenzi si taxe de timbru. (vezi toată discuția)