Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... evaziune fiscala sesizez fiscul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

evaziune fiscala sesizez fiscul

cind 15 zile nu sint trecute in cartea de munca si banii sint dati la negru este evaziune fiscala si orele suplimentare platite la negru este evaziune fiscala sau pot face plingere penala fostului angajator.CUM procedez
Este. Si dv. ati incalcat legea acceptand de la "fostul angajator "sa fiti platit "la negru" si neplatind impozitele si contributiile aferente sumelor incasate. Se numeste complicitate la infractiuni.
silviu35 a scris:

cind 15 zile nu sint trecute in cartea de munca si banii sint dati la negru este evaziune fiscala si orele suplimentare platite la negru este evaziune fiscala sau pot face plingere penala fostului angajator.CUM procedez

Da, constituie infractiunea de evaziune fiscala ... insa va trebui sa fie dovedita , iar din ceea ce ati mai postat - sub alte nume de utilizator - pana acum nu s-a dovedit ca ar fi asa ceva