Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Exista o actiune in anularea unei facturi?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Exista o actiune in anularea unei facturi?

Am o factura emisa de o primarie.Exista o actiune prin care as putea sa o anulez?Sau refuz factura nu o inregistrez in contabilitate si astept sa ma dea ei in judecata ca sa ma apar?
Eu sunt jurist de 10 ani dar nu am auzit de o astfel de actiune
Faceti refuz la plata cu indicarea motivelor.Daca nu rezolvati amiabil diferendul,probabil ,primaria va va actiona in instanta iar in functie de solutia data procedati ca atare.
ContSters145448, utilizator
Daca factura acceptat la plata este asimilata unui contract , are regimul contractelor,
dar avand in vedere ca nu a fost acceptat la plata este in interesul creditorului sa probeze valabilitatea ei, in lipsa unui contract intre parti.

Creanta trebuie sa fie CERTA , LICHIDA si EXIGIBILA, DUPA CUM BINE STIM !
Aceasta factura trebuie sau nu sa fie inregistrata in contabilitate?