avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Regimul matrimonial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Regimul matrimonial

Va rog sa-mi explicati regimurile matrimoniale,prevazute in NCC art.312, adica :
-comunitatea legala
-separatia de bunuri
-comunitatea conventionala

Prin conventie matrimoniala intelegem faptul ca viitorii soti au ales regimul matrimonial ,,separatia de bunuri,, sau ,,comunitatea conventionala,, .
Daca nu au optat pentru regimul matrimonial ,,comunitate legala,, trebuie sa autentifice conventia matrimoniala(care poate fi: separatia de bunuri sau comunitate conventioanla) la notarul public?
Multumesc pt.ajutor.

Alte discuții în legătură

Regim matrimonial sorina86 sorina86 Buna ziua. Acum 2 ani am facut un credit la banca pentru a-mi achizitiona o locuinta prin programul prima casa. As vrea sa stiu ce se va intampla in cazul in ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa de un sot Mara 30 Mara 30 Va rog sa ma ajutati cu un sfat: sunt casatorita de 4 ani si doresc sa imi cumpar o casa care doresc [b]sa fie doar bunul meu propriu[/b], deoarece banii imi ... (vezi toată discuția)
Conventia matrimoniala in noul cod civil 2011 Alin Popescu Alin Popescu S-a tot discutat in mass-media pe tema asta pana acum. Proiectul noului Cod Civil ofera posibilitatea sotilor de a alege intre regimul comunitatii legale, cel ... (vezi toată discuția)