Forum Discuţii juridice Achiziţii publice contract subantrepriza
Discuție deschisă în Achiziţii publice

contract subantrepriza

Buna seara, am calitatea de subantreprenor si in acelasi timp de creditor. Antreprenorul refuza sa plateasca facturile pe motiv ca in contract este prevazut : antreprenorul are obligatia de a efectua plata catre subantreprenor, numai dupa ce va incasa contravaloarea lucrarilor de la beneficiar. Bineinteles ca beneficiarul nu l-a platit pe antreprenor. Antreprenorul nu face nimic pentru a recupera banii de la beneficiar.

Pot sa ma indrept impotriva beneficiarului( art 1488 C civ) pe ord de plata? Sau doar pe actiune de drept comun?
Dar impotriva antreprenorului pe ord de plata?
dacmoto a scris:

Buna seara, am calitatea de subantreprenor si in acelasi timp de creditor. Antreprenorul refuza sa plateasca facturile pe motiv ca in contract este prevazut : antreprenorul are obligatia de a efectua plata catre subantreprenor, numai dupa ce va incasa contravaloarea lucrarilor de la beneficiar. Bineinteles ca beneficiarul nu l-a platit pe antreprenor. Antreprenorul nu face nimic pentru a recupera banii de la beneficiar.

Pot sa ma indrept impotriva beneficiarului( art 1488 C civ) pe ord de plata? Sau doar pe actiune de drept comun?
Dar impotriva antreprenorului pe ord de plata?

Desi contractul este..."legea partilor" si exista aceasta clauza:" antreprenorul are obligatia de a efectua plata catre subantreprenor, numai dupa ce va incasa contravaloarea lucrarilor de la beneficiar", nu va ramane doar sa asteptati ca antreprenorul sa incaseze contravaloarea lucrarilor...art.1488 c.civ. se refera la actiunea "lucratorilor" (zidari, lemnari si alti lucratori).Adica, lucratorii au o actiune directa (pot reclama plata creantelor lor contra clientului/beneficiarului lucrarii si este o derogare de la principiul relativitatii efectelor contractului).

Puteti incerca o actiune in pretentii.

Iuliana Cermak, Avocat