avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA pentru produsele cumparate din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA pentru produsele cumparate din UE

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog, daca o sa cumpar pe firma produse din Uniunea Europeana, platesc TVA pe factura de cumpararea in tara respectiva, si colectez TVA inca o data in Romania dupa ce vand produsele?
Daca sunteti inregistrat ca platitor de TVA in Romania si comunicati codul de TVA cu prefixul RO firmelor din UE de unde urmeaza sa achizitionati bunurile, atunci parteneriil din UE trebuie sa va faca factura fara TVA si Dvs sa aplicati taxare inversa adica 4426=4427, plata tva nefacindu-se efectiv. Daca vindeti produsele respective in tara , atunci daca sunteti platittor de tva, sunteti obligat sa facturati cu tva si deci sa l colectati.
Buna ziua, am nevoie de un sfat in ceea ce priveste achizitiile intracomunitare. Firma la care lucrez, este platitoare de tva si a achizitionat piese auto din Marea Britanie. Am solicitat sa ne faca factura fara tva dar ne-am lovit de refuzul categoric al acestora, si in final ne-au facut factura cu tva. Intrebarea mea este cum evidentiez in contab lucrul acesta si respectiv in decontul de tva . multumesc
Buna seara

In aceasta situatie inregistrati integral suma facturata (baza + tva) pe piese 3024 - prcatic includeti in baza si tva -ul aferent. Se declara ca achizitie intracomunitara atat in decontul de tva cat si in declaratia 390. Practic la baza obtinuta incluzand si tva -ullor, aplicati 19 % si faceti 4426=4427 si declarati in decont si -n Declaratia 390

Succes

Irina
Multumesc mult pentru raspuns. Mai am o mica neclaritate si anume de la finante mi-au spus sa nu mai declar achizitia intracomunitatra in declaratia 390, deoarece firma din Anglia a pus tva ei considerand o simpla vanzare a marfii, deci la care nu sa aplicat regimul intracomunitar. Ce credeti ca e mai bine de facut?
monii a scris:

Buna ziua, am nevoie de un sfat in ceea ce priveste achizitiile intracomunitare. Firma la care lucrez, este platitoare de tva si a achizitionat piese auto din Marea Britanie. Am solicitat sa ne faca factura fara tva dar ne-am lovit de refuzul categoric al acestora, si in final ne-au facut factura cu tva. Intrebarea mea este cum evidentiez in contab lucrul acesta si respectiv in decontul de tva . multumesc


Nu aveti nici obligatie din punct de vedere al TVA_ului , nu se declara in 390, nu se face 4426=4427.

Inregistrati integral suma facturata (baza + tva) in contul corespunzator .

Alte discuții în legătură

Cheltuieli protocol iuli-ana iuli-ana patronul vrea ca fiecare angajat sa poata bea o cafea si apa minerala in fiecare zi, cheltuielile le voi inregistra pe protocol 2 % , e corect. (vezi toată discuția)
Cheltuieli de protocol in favoarea asociatilor contawest contawest Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema In cursul anului 2011 si 2012 s-au efectuat diverse cheltuieli(s-au cumparat alimente,bauturi,haine) ... (vezi toată discuția)
Achizitii piese auto in ungaria corina98 corina98 Buna seara, am rugamintea sa ma ajute cineva in urmatoarea problema.Care sunt inregistrarile d.p.d.v. T.V.A al achizitiei de piese auto cu tot cu montare pe ... (vezi toată discuția)