Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul salarii femeie serviciu si administrator - cota ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul salarii femeie serviciu si administrator - cota indiviza ??

Scuze ptr. aceasta postare dar, am o mica intrebare legata de calculul sumelor ptr salariul administratorului si al femeii de serviciu; poate cineva mai documentat sau in domeniu, imi poate da o lamurire referitor la acest aspect:
avem un nou administrator, o d-na, si acum aceasta calculeaza pentru plata salariilor o cota pe apartament, functie de cota de indiviza (cred ca asa se numeste) si nu pe numar de persoane cum era pana acum si, mai corect zic eu.
Adica, o persoana care are un apartament de 3-4 camere,plateste mai mult femeia de serviciu decat 4 persoane si un caine sau doua pisici care stau in doua camere !
Mie mi se pare cel putin absurd !
oare aceasta femeie de serviciu,matura si in apartamentele respective sau doar in spatiile comune in care circula una sau 4 persoane (exemplu) ?
Am studiat Hotararea 349 ptr asociatiile de locatari si, acolo prevede ca DOAR reparatiile sa se plateasca ca si cota indiviza; pe de lata parte, d-na administrator spune ca : "asa prevede legea" care??
mentionez ca nu avem presedinte ales ptr asociatie si ,nu s-a tinut nici o sedinta cu proprietarii care sa stabileasca aceasta modalitate de plata
este vreo parere,solutie?
multumesc!
Administratorul a procedat corect. Vezi art. 43-47 din H. G nr.1588/2007.:hugall:
Pai acesta este cusurul dvs. As. prop. nu este organizata, presedinte nu aveti, AG nu tineti, legea nu o cunoasteti!
Deci cum spunea si @ogra, legea este cea a as. de proprietari, L nr. 230/2007 si Normele la ac. lege, HG nr. 1588/2007... Aceste doua acte normative le gasiti aici pe forum.
Succes!