avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... admitere avocatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

admitere avocatura

Cu ce nota minima poti fi declarat admis ca avocat stagiar ?
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 14:25, 12 Octombrie 2011
Testul grilă (proba nr. 1) – eliminatoriu cuprinde 100 de întrebări din toate materiile de
examen.
Lucrările se notează cu „ Admis ” sau „ Respins ”, în funcţie de punctajul obţinut
de către candidat. Sunt admişi în etapa a II-a candidaţii care au obţinut minimum 70 de
puncte.

Proba teoretică, cu caracter aplicativ (proba nr. 2), constă în rezolvarea unor cazuri practice
pe baza cunoştinţelor teoretice ale candidaţilor. Notarea se va realiza pentru fiecare
disciplină în parte, cu note de la 1 la 10. Vor fi declaraţi admişi candidaţii care vor obţine cel
puţin nota 5,00 la fiecare disciplină în parte şi o medie generală de cel puţin 7,00.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere barou 2012 kiatra kiatra buna, am creat acest topic pentru a avea un suport de discutie pentru examenul de barou din 2012 , fie ca va fi o sesiune de primavara sau doar una de ... (vezi toată discuția)
Admitere barou marina06 marina06 Va rog din suflet sa imi spuna si mie cine stie cat sunt de bune cartile de la Nomina Lex, daca merita investitia sau tot mai bn de pe tratate se invata...Va ... (vezi toată discuția)
Examen admitere barou gabri88 gabri88 imi poate spune cineva ce implica examenul de admitere in barou? eu stiam ca initial se da testul grila 100 intrebari (din toate cele 5 materii), apoi daca ... (vezi toată discuția)