Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... admitere avocatura
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

admitere avocatura

Cu ce nota minima poti fi declarat admis ca avocat stagiar ?
Testul grilă (proba nr. 1) – eliminatoriu cuprinde 100 de întrebări din toate materiile de
examen.
Lucrările se notează cu „ Admis ” sau „ Respins ”, în funcţie de punctajul obţinut
de către candidat. Sunt admişi în etapa a II-a candidaţii care au obţinut minimum 70 de
puncte.

Proba teoretică, cu caracter aplicativ (proba nr. 2), constă în rezolvarea unor cazuri practice
pe baza cunoştinţelor teoretice ale candidaţilor. Notarea se va realiza pentru fiecare
disciplină în parte, cu note de la 1 la 10. Vor fi declaraţi admişi candidaţii care vor obţine cel
puţin nota 5,00 la fiecare disciplină în parte şi o medie generală de cel puţin 7,00.