Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... viza medic de familie pe concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

viza medic de familie pe concediu medical

Buna ziua,
am predat la firma la care lucrez 2 concedii medicale, unul eliberat de medicul U.P.U., celalalt fiind eliberat de medicul specialist, ortoped, ambele fara viza medicului de familie. Era necesara viza medicului de familie pe acele hartii?
Va multumesc
AdiClej, utilizator
ORDINUL 233/125 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical si a instructiunilor privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza carora se acorda indemnizatii asiguratilor din sistemul asigurarilor sociale de sanatate

ANEXA 2 INSTRUCTIUNI
privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical

II. Modul de completare a certificatelor de concediu medical
A. Completarea rubricilor de catre medicul curant
ART. 11
Luat in evidenta de medicul de familie: in cazul in care certificatul de concediu medical a fost eliberat de catre un alt medic din ambulatoriul de specialitate sau din spital, medicul de familie va nota in fisa pacientului si in Registrul de consultatii seria si numarul certificatului vizat si codul de diagnostic

Avand in vedere faptul ca cm au fost eliberate de catre medici specialsti,in cf. cu reglementarea precizata ma sus,raspunsul este DA, trebuie sa poarte viza medicului de familie pt. luarea in evidenta.
ContSters136493, utilizator