Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionarii publici trebuie sa aiba contract ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionarii publici trebuie sa aiba contract individual de munca?

Unii spun ca nu,doar dispozitia de incadrare e suficienta.Astept o lamurire privitor la intrebare.=D>
Dar chiar mai exista persoane care spun ca functionarii publici trebuie sa incheie cim? Si daca mai exista, ce legatura au ele cu functia publica? :hm:

Pe scurt, functionarul public este persoana numita intr-o functie publica prin act administrativ, potrivit art. 2 si urm. din Legea nr. 188/1999. Potrivit art. 117 din Legea nr. 188/1999, dispozitiile Legii nr. 188/1999 se completeaza prevederile legislatiei muncii in masura in care nu contravin legislatiei specifice functiei publice. Prin urmare, incheierea unui cim de catre un functionar public ar contraveni dispozitiilor din Legea nr. 188/1999 referitoare la numirea, prin act administrativ, in functia publica.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Bugetarii se impart in doua categorii:
-functionarii publici-acele persoane numite pe o functie publica in conditiile L188/1999.
-personalul contractual-persoanele care sunt angajate intr-o institutie publica pe baza unui CIM.
Uneori se face confuzie intre cele doua categorii de salariati dintr-o inst.pub., de unde si aceste nedumeriri.
La intrebarea dvs.: Fuctionarii publici nu au CIM, personalul contractual da.
Va multumesc pentru clarificarea data.:love1: