avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionarii publici trebuie sa aiba contract ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionarii publici trebuie sa aiba contract individual de munca?

Unii spun ca nu,doar dispozitia de incadrare e suficienta.Astept o lamurire privitor la intrebare.=D>
Cel mai recent răspuns: avvm , utilizator 09:09, 13 Octombrie 2011
Dar chiar mai exista persoane care spun ca functionarii publici trebuie sa incheie cim? Si daca mai exista, ce legatura au ele cu functia publica? :hm:

Pe scurt, functionarul public este persoana numita intr-o functie publica prin act administrativ, potrivit art. 2 si urm. din Legea nr. 188/1999. Potrivit art. 117 din Legea nr. 188/1999, dispozitiile Legii nr. 188/1999 se completeaza prevederile legislatiei muncii in masura in care nu contravin legislatiei specifice functiei publice. Prin urmare, incheierea unui cim de catre un functionar public ar contraveni dispozitiilor din Legea nr. 188/1999 referitoare la numirea, prin act administrativ, in functia publica.
Ultima modificare: Joi, 13 Octombrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Bugetarii se impart in doua categorii:
-functionarii publici-acele persoane numite pe o functie publica in conditiile L188/1999.
-personalul contractual-persoanele care sunt angajate intr-o institutie publica pe baza unui CIM.
Uneori se face confuzie intre cele doua categorii de salariati dintr-o inst.pub., de unde si aceste nedumeriri.
La intrebarea dvs.: Fuctionarii publici nu au CIM, personalul contractual da.
Va multumesc pentru clarificarea data.:love1:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functionarii publici pot lucra cu jumatate de norma? adriana_25 adriana_25 Functionarii publici au posibilitatea sa efectueze timp redus de lucru (jumatate de norma) avand in vedere ca acestia au un raport de serviciu cu institutia ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 188/1999 lpintilescu lpintilescu Va rog sa-mi spuneti daca art. 111 din Legea nr.188/1999 a fost abrogat. Mi s-a spus ca alin. 1 a fost abrogat dar nu am gasit in programul de legislatie ... (vezi toată discuția)
Demisia in cazul functionarilor publici ramonailea ramonailea Un functionar public poate sa demisioneze si fara preaviz? (vezi toată discuția)