Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Recuperare bani de la o firma inchisa (radiata)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Recuperare bani de la o firma inchisa (radiata)

Se mai pot recupera banii de pe niste facturi facute catre o firma care acum este inchisa(radiata). La momentul emiterii facturii firma era in stare de functiune.
Daca da care este modalitatea legala.
Doar daca radierea a survenit procedurii de fuziune prin absorbtie, caz in care firma absorbanta a preluat atat activul cat si pasivul societatii absorbite si radiate.
Daca aceasta firma este radiata ea nu mai are personalitate juridica, prin urmare nu aveti cum sa actionati in judecata o persoana care nu mai exista, ea nemaiavand calitate procesuala pasiva.