avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare 2 ani inchisoare, cu executare pt conducere ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare 2 ani inchisoare, cu executare pt conducere fara permis.

Ce se intampla dupa ce ai fost condamnat la 2 ani inchisoare cu executare, hotararea este definitiva.
Cata perioada se face in inchisoare?
In inchisoare toti detinutii sunt la acelasi loc?
Se mai poate reduce pedeapsa?
Cel mai recent răspuns: 18elena , utilizator 23:40, 12 Octombrie 2011
Aveti de executat 2 ani.Pedeapsa se poate reduce pentru buna purtare in inchisoare..Referitor la intrebarea"In inchisoare toti detinutii sunt la acelasi loc?"depinde unde veti executa pedeapsa.
Inchisoare se face in principiu 2 ani. Daca totusi sunteti stăruitor în muncă, disciplinat şi dati
dovezi temeinice de îndreptare puteti fi liberat conditionat la ispasirea a 2/3 din pedeapsa.

Viata in penitenciar difera de la un penitenciar la altul in functie de locatie, gradul de securitate, etc. In general detinutii stau in celule cu 10-15 paturi.
Nu sunt eu persoana in cauza, ci un nepot, si intreb pt a o linistii pe mama lui care este DISPERATA.
Un avocat pe care l-a consultat i-a spus ca va face max. 2-3 luni, ca daca munceste se reduce din pedeapsa, nu va fi la un loc cu infractori '' grei''.
Avocatul incerca doar sa o linisteasca. Va face minim 1 an daca a fost condamnat in culpa.

La ce penitenciar a fost incarcerat?
2-3 luni din 2 ani e cam putin, dar posibil sa iasa dupa aprox 1 an si 4 luni, sau chiar mai repede daca si munceste.
In tot cazul trebuie sa aiba o coinduita buna in detemtie.

Alte discuții în legătură

Gratiere mariana pop mariana pop as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu o informatie legat de gratieri . In ce conditii se aplica gratierea daca se fac gratieri anul acesta la ... (vezi toată discuția)
Liberare conditionata marianaramona marianaramona buna ziua dumneavoastra ma intrebati cat are sotul meu de cand este arestat .are 7 luni pana acum .dar sotul meu nu este condamnat pentru 5 ani cum ati ... (vezi toată discuția)
Noul cod de procedura penala catalinp11 catalinp11 as dori sa stiu care sunt cauzele de neaplicare a legii penale mai favorabile in cazul unui detinut condamnat pentru inselaciune si aderare la grup ... (vezi toată discuția)