avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eroarea obstacol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eroarea obstacol

Buna ziua,

In vechiul cod civil eroarea obstacol (asupra naturi sau a obiectului contractului) era lovita de nulitate absoluta.
Din textul noului cod civil reiese ca si aceasta este o eroare viciu de consimtamant lovita doar de nulitate relativa.
Cum vi se pare aceasta modificare?
Contractul viciat de o eroare-obstacol (asupra naturii - in negotio - sau asupra obiectului contractului - in corpore) afectează interesul particular al unei părți, nu un interes general (cf. articolul 1247:1 din Codul civil). Dacă ulterior încheierii contractului partea aflată în eroare sesizează viciul, ea este singura îndreptățită să aprecieze dacă actul juridic încheiat trebuie menținut (acoperirea nulității relative prin confirmare) sau anulat (v. și convergența în scop cu actus interpretandus est potius ut valeat quam ut pereat - articolul 1268:3 din Codul civil).

Cred că cei care au elaborat Codul civil au preluat corect propunerea de lege ferenda făcută de profesorul Beleiu (v. G. Beleiu - Drept civil român. Introducere în dreptul civil. Subiectele dreptului civil (ediția a VII-a). Ed. Universul Juridic, București, 2001, p. 150).
Ultima modificare: Joi, 13 Octombrie 2011
klewos, utilizator
Da acum mi-am adus si eu aminte ca exista o opinie separata in aceasta privinta a prof. Beleiu. Aveti perfecta dreptate! Multumesc.
Varianta reglementata prin noul cod civil, prin care se alege varianta nulitatii relative in aceste cazuri de eroare, este una mai logica si mai echitabila, dupa parerea mea, respectand intru totul principiul pretejarii unui interes privat, particular si nu unul general, public in aceste cazuri, deci putand fi aplicate regulile de la nulitatle relative.
In general instantele la luarea unei hotarari opinau ca eroarea obstacol este o nulitate relativa si nu absoluta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! imi poate explica cineva ce inseamna "contianure studii"? ... cirlanvaleriu cirlanvaleriu Buna ziua! Imi poate explica cineva ce inseamna \"continuare studii\"? Intreb asta in contextul in care pensia de intretinere se datoareaza unui major pana la ... (vezi toată discuția)
Egalitate in drepturi a oamenilor thermofur thermofur Buna ziua. Referitor la spetele cand un angajator formuleaza plangere penala impotriva angajatului si il concediaza pe angajat pentru acelasi motiv din ... (vezi toată discuția)
Legea negocierii pretului unui produs, in magazin sahara sahara Buna ziua , va rog daca se poate sa-mi spune-ti ce numar are Legea negocierii pretului unui produs in magazin , Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)