avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie cu un cetatean german, nascut in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie cu un cetatean german, nascut in Romania

Doresc sa ma casatoresc cu un cetatean german, nascut in Romania, care a fost casatorita si divortata in Germania.
As vrea sa stiu ce acte sunt necesare pentru casatoria in Romania.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: micatalin71 , utilizator 23:39, 14 Octombrie 2011
* 1.ACTELE NECESARE PENTRU CETÃŢEANUL ROMÂN
- BULETINUL DE IDENTITATE ( în original şi copii xerox )
- CERTIFICATUL DE NAªTERE (în original şi copie xerox)
- CERTIFICATUL MEDICAL PRENUPŢIAL(eliberat de medicul de familie)
- TAXELE DE CUNUNIE-fiecare primarie are taxele ei
După caz:
- SENTINŢA DE DIVORŢ RÃMASÃ DEFINITIVÃ (în original şi copie xerox)
- CERTIFICATUL DE CÃSÃTORIE CU FOSTUL SOŢ(în original şi copie xerox)
- CERTIFICATUL DE DECES AL FOSTULUI SOŢ(în original şi copie xerox)
- CERTIFICATELE DE NAªTERE ALE COPIILOR PÂNÃ LA VÂRSTA DE 18 ANI AFLAŢI ÎN ÎNTREŢINERE(în original şi copie xerox)
- LEVRETUL DE FAMILIE
-ACTELE SE DEPUN CU 10 ZILE ÎNAINTE DE ÎNCHEIEREA CÃSÃTORIEI
-LA DEPUNEREA ACTELOR ESTE OBLIGATORIE PREZENŢA AMBILOR PARTENERI
-LA CÃSÃTORIE CEI DOI SOŢI VOR AVEA ACTELE DE IDENTITATE LA EI ªI VOR FII ÎNSOŢIŢI DE 2 MARTORI (NAªII) CARE VOR AVEA SI EI ACTELE DE IDENTITATE

* 2. ACTELE NECESARE PENTRU CETÃŢEANUL STRÃIN
- PAªAPORTUL (trebuie să fie valabil atât la data înaintării actelor cât şi la data oficierii căsătoriei,) -în original şi copie xerox
-ADEVERINŢA DE CUTUMÃ/DOVADÃ ELIBERATÃ DE AMBASADA SAU CONSULATUL TÃRII RESPECTIVE DIN ROMÂNIA SAU Certificatul de capacitate de căsătorie eliberat de către oficiul de stare civilă competent din Germania, în original, pe care a fost aplicată Apostila conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 05.10.1961, la care România a aderat prin O.G. nr.66/1999, aprobată prin Legea nr. 52/2000, cu modificările şi completările ulterioare împreună cu traducerea acestuia în limba română, legalizată de notarul public.
- CERTIFICATUL DE NAªTERE (în original şi copie xerox)
- CERTIFICATUL MEDICAL PRENUPŢIAL
(eliberat de medicul de familie al soţului/soţiei din România)
- DECLARAŢIE NOTARIALÃ (conf.art.34,alin 3 din Legea 119/1996 republicată) DIN CARE SÃ REZULTE URMÃTOARELE:
-nu sunt/ sunt cunoscător al limbii române , nu ştiu / ştiu să scriu,să citesc şi să conversez în această limbă;
- am mai fost o singură dată căsătorit, în prezent sunt divorţat şi doresc să închei cea de a doua căsătorie în România- în urma divorţului în prezent port numele de….. ;
-îndeplinesc condiţiile de fond cerute de legea mea naţională pentru a încheia căsătoria în România
- doresc să mă căsătoresc la starea civilă a oraşului.......JUDETUL...........
- nu cunosc nici un impediment,motiv de natură legală, care să împiedice încheierea căsătoriei mele cu numita--------------------------
-Doresc ca după încheierea căsătoriei să port numele de familie---------------şi soţia să poarte numele de----------
- SENTINŢA DE DIVORŢ RÃMASÃ DEFINITIVÃ (în original şi copie xerox) ªI TRADUCEREA LEGALIZATÃ A ACESTEIA (în original şi copie xerox)
-CERTIFICATELE DE NAªTERE APOSTILATE ALE COPIILOR DACA IN URMA DIVORTULUI ARE COPII IN INGRIJIREA SA(în original şi copie xerox)ªI TRADUCEREA LEGALIZATÃ A ACESTORA(în original şi copie xerox)
-DACÃ CETÃŢEANUL STRÃIN NU CUNOAªTE LIMBA ROMÂNÃ LA OFICIEREA CÃSÃTORIEI ESTE NECESARÃ PREZENŢA UNUI TRANSLATOR/ INTERPRET AUTORIZAT ATÂT LA DEPUNEREA ACTELOR CÂT ªI LA OFICIEREA CÃSÃTORIEI CARE SÃ CUNOASCÃ LIMBA DE CETÃŢENIE (albaneză)A CETÃŢEANULUI STRÃIN/GERMANA(se întocmeşte PV si fotocopie după autorizaţia interpretului şi ştampila/parafa translatorului).
- IAR MAI NOU AVETI POSIBILITATEA CA LA NOTAR SA INCHIATI O CONVENTIE MATRIMONIALA PE CARE O DEPUNETI LA DOSAR.
CASA DE PIATRA!:vishenka:
multumesc mult.... dar o nedumerire...
Si aici, in Germania ni s-a cerut certificatul de casatorie si hotararea de divort... Nedumerirea mea este "Cum sa aduc certificatul de casatorie de la casatoria la care exista sentinta de divort? Certificatul de casatorie a fost oprit de tribunal, cand s-a pronuntat divortul. Cum sa existe un certificat la o casatorie care nu mai exista???"
Solicitati de la primaria unde v-ati casatorit un certificat cu mentiunea de divort .
#-o
Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie cetatean strain dine dine Buna ziua, Ce pasi trebuie facuti in vederea casatoriei cu un cetatean indian care locuieste de cativa ani in Dubai, cu viza reinnoita anual? S-a nascut in ... (vezi toată discuția)
Acte necesare casatorie cetatean rus. masumzg masumzg Doresc si eu sa stiu ce acte sunt necesare pentru casatoria cu cetatean rus. Ea are si un copil, de care tatal nu a vrut sa stie nimic. Doresc sa stiu si ce ... (vezi toată discuția)
Acte necesare casatorie cu cetatean din federatia rusa sandy2peu2006 sandy2peu2006 BUNA ZIUA! NUMELE MEU ESTE ALEXANDRU SI AS DORI SA STIU CE ACTE SINT NECESARE PENTRU CASATORIE CU CETATEAN RUS! MENTIONEZ CA SINT DIN BUCURESTI S6! DORESC SA ... (vezi toată discuția)