Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Avocati la...TV...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Avocati la...TV...

Am auzit un coleg avocat la TV ca persoanele vor fi condamnate pentru o infractiunea abrogata...calomnia...

Problema este ca acum multi neinitiati in drept vor crede asa ceva...si nu vor crede adevarul juridic...
Ce parere aveti cu privire la impactul care se va crea?

Este clar ca nimeni nu poate fi condamnat pentru calomnie in Romania...pentru ca nu se poate...
Aceasta este problema cu impactul...
Nici o problema. Ne vom calomnia reciproc fara responsabilitati penale. Sau reciporc :) Fara condamnare. Ne vom lua si la bataie unii pe altii. Poate chiar si pe avocati. Dar inteligent, fara sa existe probe. Si rezolvam calomniile fara politisti, procurori, avocati, judecatori, taxe sau timp pierdut. Asta daca ne respectam. Daca nu, oricum nu e nici o problema.
Gresesc? #-o
ContSters184021, utilizator
eu am vazut un avovact la tv,care zicea ca amenintarea a fost abrogata.asta e si mai grav.cine crede isi face face de cap.

cat despre afirmatia cu calomnia,ar putea sa faca putin bine,intimidand agresorii
Exista o Decizie a Curtii Constitutionale a Romaniei, nr. 62 din 18.01.2007, prin care s-au declarat ca fiind neconstitutionale normele ulterior declarate neconstitutionale privind infractiunile de insulta si calomnie. Concluzia este ca o data cu publicarea acestei Decizii in M.Of. cele 2 infractiuni vor fi din nou incriminate. De altfel in actualul C.p. sunt prevazute ca si infractiuni cele 2 fapte, pedeapsa fiind in ambele cazuri amenda.

Deci, se poate !
ContSters213050, utilizator
Domnule avocat Mihai Jus nu se poate...deloc...
Exista un RIL nr 8 din 18 octombrie 2010 care lamureste pe deplin problema.

Problema cu impactul creat de aceasta afirmatie facuta va fi ca oamenii vor crede pentru ca a zis un avocat la TV...
Probabil ca dumnealui nu a stiut de existenta acestui RIL adica ar fi ramas in urma cu studiul...
Singura problema este ca trebuia sa ajunga la zi cu studiul mai inainte de a vorbi...la TV...

Inteleg ca dvs. va referiti la fapte savarsite in viitor, in timp ce.afirmatia avocatului viza o fapta de calomnie comisa acum cca 2 zile...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Corect, iata:

[PENTRU ACESTE MOTIVE,

In numele legii,

DECID:

Admit recursul in interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si sesizarea Colegiului de conducere al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Bucuresti, in sensul ca:

Normele de incriminare a insultei si calomniei cuprinse in art. 205 si 206 din Codul penal, precum si prevederile art. 207 din Codul penal privind proba veritatii, abrogate prin dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, dispozitii declarate neconstitutionale prin Decizia nr. 62 din 18 ianuarie 2007 a Curtii Constitutionale, nu sunt in vigoare.

Obligatorie, potrivit art. 414^2 alin. 3 din Codul de procedura penala.

Pronuntata in sedinta publica astazi, 18 octombrie 2010]

Sa ne insultam si sa ne calomniem liberi... Ma conformez :)