Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Avocati la...TV...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Avocati la...TV...

Am auzit un coleg avocat la TV ca persoanele vor fi condamnate pentru o infractiunea abrogata...calomnia...

Problema este ca acum multi neinitiati in drept vor crede asa ceva...si nu vor crede adevarul juridic...
Ce parere aveti cu privire la impactul care se va crea?

Este clar ca nimeni nu poate fi condamnat pentru calomnie in Romania...pentru ca nu se poate...
Aceasta este problema cu impactul...
Televiziunea a fost un instrument de manipulare (prin fals) asupra maselor credule (asta si sub comunisti). Pe atunci "cuvanta" cizmarul - presedinte. Nici macar "academician doctor inginer" (odioasa). La noi si noi succese in intrecerea socialista, vedeam numai rezultate bune si foarte bune, adica false, timp de 2 ore.
Acum sunt rezultate rele si foarte rele :rofl:, tot false. Serios.
Partidul minte poporul, poporul minte partidul. Adica suntem plini de... minte. Si ne furam singuri... caciula. S.B. (pacea peste dansul) avea dreptate. Stupid ...
Romania nu seamana cu SUA (inca). Dar va semana.

P.S. Nu trebuie sa va necajiti luand in serios orice impostor. Poate fi si distractiv. Mai ales daca i se pune... piedica :hammer:
Cornel Vasile, Consilier juridic