Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare salariati delegati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare salariati delegati

Buna ziua

Societatea la care lucrez are foarte multi salariati delegati in alte localitati, pentru diferite lucrari. Acesti salariati primesc diurna. Pe langa diurna, le sunt platite si orele suplimentare efectuate. Contabila ne spune acum, dupa cativa ani, ca e gresit pentru ca salariatii delegati au dreptul numai la diurna si conform unui ordin 1860! , nu le putem plati si ore suplimentare.
Ati mai intalnit astfel de situatii? care este varianta corecta?
Multumesc
Codul munci/2011/capitolul. 3/art. 44./alin 2 Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare,precum si la o indemnizatie de delegare,in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca.
Tocmai asta era intrebarea mea - in conditiile prevazute de lege..citez din Ordinul 1860/2006 "Persoana aflatã în delegare trebuie sã-şi desfãşoare activitatea în cadrul programului normal de lucru al unitãţii la care se efectueazã delegarea. Pe timpul delegãrii nu se pot plãti ore suplimentare".
Deci se pot plati, sau nu ore suplimentare?
Orele suplimentare pe perioada delegarii nu se platesc, ci se compenseaza cu timp liber platit, asa cum spune HG 1860 / 2006.

Art. 4. - Persoana aflată în delegare trebuie să-şi desfăşoare activitatea în cadrul programului normal de lucru al unităţii la care se efectuează delegarea. Pe timpul delegării nu se pot plăti ore suplimentare.
Art. 5. - Persoana aflată în delegare care, pentru realizarea sarcinilor rezultate din obiectivele delegării, a desfăşurat activitate peste durata normală de lucru sau într-una din zilele de repaus săptămânal sau sărbătoare legală, confirmată de unitatea la care s-a efectuat delegarea, beneficiază, cu aprobarea conducerii unităţii, de timp liber în compensare, potrivit reglementărilor legale.
Florescu Madalina a scris:

Buna ziua

Societatea la care lucrez are foarte multi salariati delegati in alte localitati, pentru diferite lucrari. Acesti salariati primesc diurna. Pe langa diurna, le sunt platite si orele suplimentare efectuate. Contabila ne spune acum, dupa cativa ani, ca e gresit pentru ca salariatii delegati au dreptul numai la diurna si conform unui ordin 1860! , nu le putem plati si ore suplimentare.
Ati mai intalnit astfel de situatii? care este varianta corecta?
Multumesc

Varianta corecta este cea relatata de catre contabila dvs ... potrivit HG nr.1860/2006, pe perioada delegării nu se pot plăti ore suplimentare.

Textul actului normativ il gasiti postat mai sus.