Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transfer masina catre asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transfer masina catre asociat

Buna ziua!

Ce aspecte fiscale presupune transferul unui autoturism complet amortizat din patrimoniul firmei in patrimoniul asociatului unic, o data cu lichidarea voluntara a firmei?
Se factureaza? La ce valoare? Este considerat dividend? Daca imi puteti da articolele din Coful Fiscal care reglementeaza aceste lucruri?

Va multumesc!
Eu v-as sfatui sa apelati la un expert auto sau de evaluari bunuri pentru a stabili valoarea autovehiculului.Ar trebui facturata iar valoarea este impozabila.
In cadrul procesului de lichidare a societatii, dupa achitarea datornicilor inscrisi la masa credala, bunurile ramase intra in patrimoniul personal al asociatilor. Acest lucru se face de catre lichidator.