avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1705 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli cu formarea profesionala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli cu formarea profesionala

Buna ziua,

Intrebarea mea este urmatoarea: Cheltuielile cu formarea profesionala pentru un angajat (de fapt este o taxa pentru sustinere a unui examen), factura este facuta pe numele angajatului, pot fi deduse pe firma? Gasisem ceva de genul acesta ca daca persoana pe care se face factura este angajat al firmei pot fi considerate chelt deduct, dar nu stiu daca mai este de actualitate. De asemenea taxa de examinare se poate incadra la formare profesionala? Tin sa precizez ca acel examen este pentru admitere la stagiu. De asemenea daca imi puteti preciza si articolul din lege unde se specifica, sau norma.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: adinozaur1 , utilizator 19:39, 15 Noiembrie 2011
Da..
Chelt. cu formarea profesionala sunt deductibile in limita a 2% din fondul de salarii a firmei
[ link extern ]

poate va lamureste acest link..
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 17 Octombrie 2011
iulia53, utilizator
Chelt cu formarea si perfectionarea profesionala a pers angajat este cheltuiala efectuata in scopul realizarii veniturilor, deci deductibila in intregime.
Art 21, alin 2, lit h:"h) cheltuielile pentru formarea şi perfecţionarea profesională a personalului angajat;"

da intr-adevar, dar daca factura este facuta pe numele angajatului si nu pe firma, poate fi considerata cheltuiala deductibila?
Daca Administratorul firmei il vizeaza pentru a fi operat in conatabilitate nu vad care ar fi problema..

Are dreptate @colega t.simona..imi cer scuze cheltuielile sociale au deductibilitate limitat.
Ultima modificare: Marți, 18 Octombrie 2011
iulia53, utilizator
va multumesc pentru raspunsuri.

Alte discuții în legătură

Factura pe numele salariatului Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua! Un salariat face cursuri de engleza si i-a fost intocmita factura pe numele lui, nu al firmei, factura nu contine tva. Pot sa o inreg. in ... (vezi toată discuția)
Conturi 624 si 626 jovana jovana Cheltuielile de transport bunuri, cum ar fi curieratul pe ce cont se pun? 624 sau 626? (vezi toată discuția)
Inreg.ch. cusuri salariat ana_abo ana_abo Pe ce cheltuiala merge in contabilitate factura pt. un salatriat ce a urmat cursuri SSM? Factura nu are tva, scutit conf art.141 -f- cod fiscal. 628 este ... (vezi toată discuția)