Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli cu formarea profesionala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli cu formarea profesionala

Buna ziua,

Intrebarea mea este urmatoarea: Cheltuielile cu formarea profesionala pentru un angajat (de fapt este o taxa pentru sustinere a unui examen), factura este facuta pe numele angajatului, pot fi deduse pe firma? Gasisem ceva de genul acesta ca daca persoana pe care se face factura este angajat al firmei pot fi considerate chelt deduct, dar nu stiu daca mai este de actualitate. De asemenea taxa de examinare se poate incadra la formare profesionala? Tin sa precizez ca acel examen este pentru admitere la stagiu. De asemenea daca imi puteti preciza si articolul din lege unde se specifica, sau norma.
Va multumesc
Da..
Chelt. cu formarea profesionala sunt deductibile in limita a 2% din fondul de salarii a firmei
[ link extern ]

poate va lamureste acest link..
[ link extern ]
iulia53, utilizator
Chelt cu formarea si perfectionarea profesionala a pers angajat este cheltuiala efectuata in scopul realizarii veniturilor, deci deductibila in intregime.
Art 21, alin 2, lit h:"h) cheltuielile pentru formarea şi perfecţionarea profesională a personalului angajat;"

da intr-adevar, dar daca factura este facuta pe numele angajatului si nu pe firma, poate fi considerata cheltuiala deductibila?
Daca Administratorul firmei il vizeaza pentru a fi operat in conatabilitate nu vad care ar fi problema..

Are dreptate @colega t.simona..imi cer scuze cheltuielile sociale au deductibilitate limitat.
iulia53, utilizator
va multumesc pentru raspunsuri.