Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpãrerea restului de doua pãrti din uscatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpãrerea restului de doua pãrti din uscatorie

Am cumpărat in 2004, 17 (din 20) părţi dintr-o uscatorie. Una fiind a mea.Celelalte 2 părţi, pe care nu am putut ca sa le cumpăr la acea vreme, erau grevate de datorii ipotecare pentru care nu am primit acceptul de instrainare din partea creditorului. Cele 17 părţi au fost consemnate (în urma unui proiect de topografie) în foaia de avere a scarii de bloc, dar nu au fost intabulate in CF. Ulterior, am facut proiect de schimbare de destinatie si de incorporare in cadrul apartamentului, obţinând pentru aceasta toate aprobarile .
Ce prevede Codul Civil pentru această situaţie imobiliară?
Cum se poate rezolva incheierea cumpararii uscatoriei?
Legea nr 170/16.06.2010
Prin excepţie de la dispoziţiile alin. (2) şi prin derogare de la prevederile art. 39 din Legea nr. 230/2007 privind înfiinţarea,organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, încetareadestinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu
mai multe etaje sau apartamente se poate hotărî motivat cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor.
(4) În acest caz, devin aplicabile dispoziţiile privitoare la coproprietatea obişnuită şi temporară. Cu toate acestea, înstrăinarea sau ipotecarea se poate realiza dacă există o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor.
(5) În cazurile prevăzute la alin.(3) şi (4), coproprietarii care nu au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de neînţelegere, pe cale judecătorească.
(6) Constatarea încetării destinaţiei de folosinţă comună pentru aceste părţi se face prin hotărâre a adunării generale a asociaţiei de proprietari adoptată cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor.
(7) Imobilul, respectiv partea din imobil, rezultat/ă din înstrăinare se va înscrie în cartea funciară urmând procedura cadastral-juridică reglementată la alin. (1) din prezentul articol.”
Eu, daca vedeti, am intrebat altceva. Eu am trecut de aceste chestiuni, si la vremea respectiva am obţinut o promisiune de instrainare. Pretul vinzarii uscatoriei a fost platit acum 7 ani, si s-a constituit ca fond de reparatii.
Acum, in conformitate cu noul cod civil, nu mai pot cumpara uscatoria decit daca este scoasa din indiviziune.Ea a fost scoasa la vremea aceea dar nu a fost decit notificata in CF scara.
Starea dateaza de dinainte de L230 si actualul cod civil. Actualului cod civil i se supun cele doua părti. Dar cum rezolv?