avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA VANZARE TEREN LA PF
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

VANZARE TEREN LA PF

Buna ziua ,
Am urmat situatie : un SRL a cumparat teren agricol de la o pers.fizica am urmat inreg 211 = 404 cu val 62000 lei -nu am avut TVA Acum vrea sa-l vanda la alta pers fizica dar cu pretul pietei care e mult mai mic .Trebuie sa emit factura , este corect inreg.411 = 7583 cu val de 16500 lei ,411 = 4427 3960 lei ,concomitent cu scaderea din stoc 6583 = 2111 62000 lei ? Daca emit factura la pers.fizica sunt obligat sa am TVA ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 10:05, 19 Octombrie 2011
Vinzarea de teren, cu exceptia terenului construibil, este o activ scutita de tva, cf art 141, alin 2, lit f.
In acest caz se face ajustarea tva dedus la achizitie, cf art 149. In cazul dvoastra nu aveti ce ajusta pt ca nu ati dedus.

Indiferent cu vindeti, daca activitatea este taxabila, se vinde cu tva. In cazul dvoastra, daca terenul nu este construibil, se vinde fara tva (indiferent cui vindeti) pentru ca este o activitate scutita de tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cladire man sofia man sofia S-a cumparat acum cativa ani de catre un srl platitor de tva , o cladire noua care era a unei cooperatii mestesugaresti ,si nu s a dedus tva ,acum se vinde tot ... (vezi toată discuția)
Devin platitor de tva daca vand un teren la 36000 euro? DiaD DiaD Daca am firma suspenda si reiau activitatea sa pot vinde un teren si cladirea aferenta cu 36000 euro devin platitor de tva? Terenul se vinde cu tva sau ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa crinarug crinarug O SC a achizitionat in 2011 un teren intravilan de la persoana fizica , pentru care s-a emis un certificat de urbanism care prevede ca in prezent terenul are ... (vezi toată discuția)