Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA VANZARE TEREN LA PF
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

VANZARE TEREN LA PF

Buna ziua ,
Am urmat situatie : un SRL a cumparat teren agricol de la o pers.fizica am urmat inreg 211 = 404 cu val 62000 lei -nu am avut TVA Acum vrea sa-l vanda la alta pers fizica dar cu pretul pietei care e mult mai mic .Trebuie sa emit factura , este corect inreg.411 = 7583 cu val de 16500 lei ,411 = 4427 3960 lei ,concomitent cu scaderea din stoc 6583 = 2111 62000 lei ? Daca emit factura la pers.fizica sunt obligat sa am TVA ?
Multumesc.
Vinzarea de teren, cu exceptia terenului construibil, este o activ scutita de tva, cf art 141, alin 2, lit f.
In acest caz se face ajustarea tva dedus la achizitie, cf art 149. In cazul dvoastra nu aveti ce ajusta pt ca nu ati dedus.

Indiferent cu vindeti, daca activitatea este taxabila, se vinde cu tva. In cazul dvoastra, daca terenul nu este construibil, se vinde fara tva (indiferent cui vindeti) pentru ca este o activitate scutita de tva.