Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... numirea temporara (dupa prelungirea cu inca 6 luni) pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

numirea temporara (dupa prelungirea cu inca 6 luni) pe o functie de conducere

Buna ziua!
Avand in vedere OUG 34/2009,a fost suspendata ocuparea prin concurs a posturilor vacante din institutiile publice;
Legea cadru nr. 284/2010 alin (1) si (2) ale art. 25 da posibilitatea exercitarii cu caracter temporar a unei persoane angajate a functiei de conducere pe o perioada de maxim 6 luni sau in mod exceptional se poate prelungi cu maxim 6 luni,
Doresc sa pun urmatoarele intrebari:
1.Posibilitatea exercitarii cu caracter temporar a functiei de conducere se poate realiza si de o persoana detasata de la o alta institutie...SRL,sau trebuie sa fie o persoana din interiorul institutiei noastre???
2. Ce facem in cazul in care, o persoana din interiorul institutiei noastre a fost numita in functia de conducere timp de...6 luni cu posib. de prelungire inca 6 luni si acum in decembrie ii expira perioada de numire; revine la functia de executie pe care a avut-o inainte? Daca postul care l-a avut inainte de numire in functia de conducere a fost ocupat prin detasare de o alta persoana, cum procedam?
Mentionez ca suntem institutie publica cu PERSONAL CONTRACTUAL.

Multumesc !
1. Persoana detasata nu este angajatul institutiei dvs,ci al unitatii de unde s-a dispus detasarea.Numirea temporara pe o functie de conducere se face pt. o persoana angajata si care indeplineste conditiile cerute de respectiva fc. de conducere.

2.Inceteaza prin decizie detasarea pt. angajatul respectiv,postul redevine vacant,iar angajatul,,adica titularul de drept al postului revine pe postul de executie detinut anterior numirii temporare in fc. de conducere.
ContSters136493, utilizator
Multumesc pentru raspuns! Din cate am inteles, nu poate fi detasata (de la SRL) la institutia noastra o persoana care sa ocupe postul de sef serviciu -vacant temporar ( suspendat pe o perioada de 5 ani cu posib. de prelungire) decat, numai prin numire temporara (6 luni + 6 luni) a unui angajat din interiorul institutiei.
Daca in institutie exista angajat/angajati care indeplineste/indeplinesc conditiile pt. numirea temporara pe functia respectiva de conducere ,atunci numirea se va face dintre acestia,pe perioada legala.
La sef serviciu...nu se vrea din interior, vor sa aduca prin detasare, perioada sa fie mai mare de ...6+ 6 luni (5 ani). Este legal ?
Multumesc inca o data pt sfaturi!
Nu este legal,cine aproba detasarea in aceste conditii?Parerea mea ,ca in fapt este o modalitate de angajare fara concurs si o incercare de eludare a legii.
Incercati sa sesizati situatia ordonatorului principal de credite.(minister).