Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA persoane fizice
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA persoane fizice

Buna seara,
Daca in 2008 am vandut o garsoniera, trebuie sa platesc TVA?
Garsoniera a fost cumparata in 2000. In 2008 a fost "vanduta"(n-am primit vreun ban pe ea. Am fost nevoit sa pun o suma mare pentru ca asa aveau regulile cei de la notariat).
Acum am primit o hartie pe care scrie ca trebuie sa ma prezint cu toate actele la ANAF pentru activitatea de inspectie fiscala pentru tranzactiile imobiliare efectuate in 2008.
In 2000
A fost vandut un apartament din Timisoara.
Cu banii primiti pe acel apartament a fost cumparata o garsoniera in Bucuresti.

In 2001-2003 a fost vanduta o casa detinuta undeva la tara.

In 2008
A fost vanduta garsoniera din Bucuresti. (matusa vinde nepoatei)
Cred ca tot in 2008, a intrat in posesia unei case la tara in urma unui contract de intretinere(cred ca asa se numeste). (cei intretinuti au fost socrii)

In 2011 au fost vandut vreo 10-15mp din terenul casei de la tara.(cumparatorii terenului sunt niste rude mai indepartate.)

Cred ca astea sunt toate.
salexim, utilizator
mergeti la anaf si ne spuneti si nou ce "dorinte" au
nu va panicati
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
50 de lei dati pe drum doar pentru incompetenta unora. Cineva din provincie nu isi poate vinde garsoniera din Bucuresti fara sa fie "o tranzactie suspecta". Cam asa stau lucrurile in rRomania noastra.