Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Adeverinta completata gresit - Fals in acte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Adeverinta completata gresit - Fals in acte

Acum cateva zile am ajutat o colega in obtinerea unui imprumut la CAR completand un formular cu venitul meu. Formularul l-am completat, trecand salariul brut in loc de cel net. Formularul a fost semnat si stampilat de director dupa ce a citit. La noi in institutie formularele sunt completate de dna secretar, dar cum doamna nu era acolo si pentru ca trebuia sa merg cu actele a doiua zi la CAR, eu am completat formularul mergand dupa aceea cu el la semnat. Mentionez ca nu a fost cu rea intentie; cei de la CAR au verificat, dar dupa cum va dati seama sumele nu au coincis. Am inteles ca va urma un proces penal si ca in urma acestui proces voi primi o amenda penala. Nu am discutat cu nici un avocat nu stiu cum sa procedez. Nu am fost niciodata pusa in aceasta situatie, nu am avut niciodata probleme cu legea. Ce se poate intampla? Cum pot proceda ca sa rezolv situatia? Nu vreau sa implic institutia la care lucrez in special pe doamna director care un om corect si a fost implicata in aceasta problema. Mi s-a spus, de catre dna director, in urma discutiei pe care a avut-o cu persoana de la CAR, ca este fals in acte si ca va urma un proces.Eu imi asum toata raspunderea pentru ceea ce am facut si vreau sa stiu ce sa fac in continuare. Am nevoie de un avocat? De asemenea pentru a nu implica institutia la care lucrez, din proprie initiativa, am hotarat sa imi iau concediu fara plata pentru a evita orice contact cu cei de la locul de munca.Cum pot afla care este situatia mea?
Cine imi poate da un sfat? Toate aceste lucruri le-am aflat vineri si inca sunt bulversata.
Va multumesc anticipat.
EluBar, utilizator
Din nefericire pentru dumneavoastra, inscrisul este unul oficial si nu se pedepseste cu amenda.
Ce pot sa fac in continuare?
Intrucazt verificarile veridicitatii adeverintei au fost verificate inainte de a se aproba imp[rumutul, e posibil nici sa nu se mai faca plangere penala impotriva dvs.
Contactati un avocat cat mai urgent, doar cu sfaturi pe internet nu veti fi ajutata p[rea mult, vorbim dee savarsirea unei infractiuni si o condmnare pentru fals si uz de fals va avea consecinte neplacute pentru dvs.
Va multumesc
sdianaviolina a scris:

Intrucazt verificarile veridicitatii adeverintei au fost verificate inainte de a se aproba imp[rumutul, e posibil nici sa nu se mai faca plangere penala impotriva dvs.
Contactati un avocat cat mai urgent, doar cu sfaturi pe internet nu veti fi ajutata p[rea mult, vorbim dee savarsirea unei infractiuni si o condmnare pentru fals si uz de fals va avea consecinte neplacute pentru dvs.

Corect, numai ca poate fi si o infractiune de fals intelectual a carui tentativa se pedepseste.