avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals si uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals si uz de fals

gkjhlfjkdsjfhlkjdhglkdsfhklsdjhfjksdf
Ultima modificare: Marți, 24 August 2010
ContSters68633, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters47264 , utilizator 16:58, 18 Martie 2010
Va recomand sa consultati un avocat si sa cereti asistenta acestuia la organele de politie.In rest, sa va prezentati la politie, sa cooperati cu sinceritate cu politia, sa recunoasteti fapta si sa aratati care au fost motivele care v-au determinat sa o savarsiti si regretul pentru ce ati facut.Sper sa nu aveti si o alta abatere de aceasi natura sau mai grava, care sa constituie circumstanta agravanta.Sa va angajati in fata organelor de cercetare ca nu veti mai savarsi o astfel de fapta si chiar sa nu mai savarsiti pentru ca, oricum, nu e deloc demna de lauda ...cu atat mai mult cu cat aveti o functie de educatie si trebuie sa reprezentti un exemplu bun pentru elevii dvs.
Art pe care le-ati numit nu se refera la fapta, ci la citatie, la dreptul dv de a avea aparator, in general... Probabil, fapta e incadrata la fals material in inscrisuri oficiale si uz de fals.
Intrebarea de baza este: cat de adevarat parea abonamentul conceput de dv? Continutul infractiunii se realizeaza numai daca asemanarea cu un abonament original putea sa faca posibila credinta ca acesta este real... Pt existenta infractiunii nu intereseaza nici mobilul si nici scopul pe care l-ati urmarit. Cum n... v-a dat prin cap asa ceva? Poate, totusi, nu e asa bine realizat incat sa aiba chiar toate elementele unui abonament real – si avocatul s-ar putea lega de acest aspect, in favoarea dv. Caracterul fals al inscrisului se pare ca a fost vizibil si usor de constatat – daca ati fost descoperita „din prima”, fapt ce ar putea fi asimilat tentativei (care se pedepseste, dar mai... indulgent). Acest aspect (daca exista) al constatarii fara dificultate a falsului va fi apreciata de organul de urmarire penala. Daca ar fi un fals grosolan ar fi ideal... – nu s-ar mai vorbi nici despre tentativa.
Fiind si insarcinata este probabil ca veti primi o pedeapsa cu suspendare (sau – de ce, nu? – o amenda penala).
Avocatul e indispensabil.
Ceea ce a scris dna Florentina Albu e bine sa luati in seama.
Bafta!
Ultima modificare: Luni, 8 Decembrie 2008
trope_doi, utilizator
Va multumesc pentru ce mi-ati zis. Nu o sa imi permit un avocat pentru ca sigur costa mai mult decat o sa pot io sa platesc, asta e o sa vad maine ce o sa fie in continuare, sper sa scap usor din prostia asta ce am facut-o.
Daca o sa primesc amenda cam intre ce valori o sa fie, cine decide asta?
Va multumesc inca odata!
Daca nu va puteti angaja avocat, cereti un avocat din oficiu.
Procurorul decide ce amenda o sa primiti.
La fel cum i-am raspuns si pe privat eu cred ca se incadreaza la art. 283 cp:
"Art. 283
Falsificarea de timbre, marci postale, plicuri postale, carti postale, bilete ori foi de calatorie sau transport, cupoane raspuns international, ori punerea in circulatie a unor astfel de valori falsificate, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Tentativa se pedepseste."

Avocat din oficiu va avea doar la instanta nu si la urmarirea penala... iar daca urmarirea penala e facuta aiurea nici avocatul de la instanta nu va putea face mare lucru...

Despre uzul de fals nici nu se pune problema (existand si decizii in acest sens ale Inaltei Curti), intrucat uzul de fals se refera la "inscrisuri oficiale" si "acte sub semnatura privata" si nu la "bilete ori foi de calatorie sau transport".

Alte discuții în legătură

Citatie in calitate de martor art 310/313 HyperX HyperX Am primit o citatie in care am fost chemat in calitate de martor in vederea articolelor de lege 310,313 nu apare pe citatie niciun nr de dosar, sau o alta ... (vezi toată discuția)
Legitimatie student falsa, schimb de identitate cristitt cristitt buna,ajutati-ma va rog, va multumesc mult .Calatorind cu autobusul cu un abonament de transport a unui coleg care mi la dat sa ma folosesc eu ca el nu are ... (vezi toată discuția)
Urmarire penala ContSters295489 ContSters295489 Buna ziua.Avem un dosar penal deschis pentr fals si uz de fals cu continuitate iar politia a trimis dosarul la parchet iar parchetul a vrut sa claseze ... (vezi toată discuția)