Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Comision garantare FNGCIMM ptr. IMM-finantare europeana
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Comision garantare FNGCIMM ptr. IMM-finantare europeana

Buna ziua
Sunt in situatia in care voi contracta un pachet de creditare de la o banca(o scrisoare de garantie bancara si o linie de credit din care voi face trageri succesive din 2012 pana in2013).
Cum se calculeaza si cand se plateste comisionul FNGCIMM?De la banca mi s-a spus ca aceste solicita plata comisionului de la inceput,in cuantumul intregii sume aprobate de banca.
Este normal acest lucru,intrucat eu voi face prima tragere din linia de credit abia la anul,iar suma maxima ptr. care platesc comision o voi trage abia in 2013?
Vreau sa va spun ca suma este destul de mare si ca acest comision apasa impovarator asupra activitatii firmei in momentul implementarii proiectului.
Daca e o cheltuiele elegibila prevazuta in prealabil la proiectul selectat, puteti sa o decontati la prima transa, daca nu, puteti conditiona de acord cu banca validitatea creditului la prima tragere, si atunci este cand trebuie sa plateasca ei (si subsecvent dv) asigurarea sau comisionul de al FNGCIMM. Dar nu stiu daca este regulat ceva la norme specifice in domeniu, ce nu cred desi mai bine uzul bancar este cel care se aplica cazului dv. si altora. Incercati o conditia suspensiva pana la prima transa.
Care este programul prin care ati accesat fondurile?