Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Este valabil in fata instantei contractul, daca ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Este valabil in fata instantei contractul, daca chiriasul nu-l respecta?

Am dat un apartament cu chirie, dar am facut doar un contract de mana intre noi, fara martori.
Problema este ca intarzie mereu cu plata chirie iar acum sunt de deja 2 luni pe care trebuia sa le achite.
Ce pot face, o pot evacua?
...fara sa fi lecturat contractul de inchiriere, in principiu chiriasul ar putea fi evacuat, iar daca nu doreste sa paraseasca imobilul va trebuie sa va adresati instantei de judecata.
pentru a va usura demersul juridic contactati un specialist.
Succes!
Contractul este valabil , chiar in forma consensuala.
Puteti cere evacuarea chiriasului rau-platnic.
Mai mult de atat , puteti cere rezilierea contractului de inchiriere , in conditiile stipulate in act , pentru neexecutarea culpabila de catre chirias a obligatiilor ce -i revin , cu daune interese.
In caz de neintelegeri intre cele doua parti rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit se face in urmatoarele conditii:
a) la cererea chiriasului, cu conditia notificarii prealabile intr-un termen de minimum 60 de zile;

b) la cererea proprietarului, atunci cand:
- chiriasul nu a achitat chiria cel putin 3 luni consecutiv;
- chiriasul a pricinuit insemnate stricaciuni locuintei, cladirii in care este situata aceasta, instalatiilor, precum si oricaror alte bunuri aferente lor, sau daca instraineaza fara drept parti ale acestora;
- chiriasul are un comportament care face imposibila convietuirea sau impiedica folosirea normala a locuintei;
- chiriasul nu a respectat clauzele contractuale.