Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infractiuni de serviciu sau in legatura cu serviciul.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infractiuni de serviciu sau in legatura cu serviciul.

Ma intereseaza daca membrii comitetului executiv (sau alte persoane alese sau angajate in asociatia de proprietari) pot fi acuzati de infractiuni de serviciu sau in legatura cu serviciul.
Daca au luat decizii care nu sunt conforme legii si care v-au adus prejudicii, bineinteles ca pot fi acuzati. Incercati insa mai intai, va rog, rezolvarea amiabila.
In temeiul art 32 (2) din L nr 230/2007
Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin,membrii comitetului executiv,inclusiv presedintele asociatiei de proprietari ,raspund personal sau in solidar ,dupa caz,in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat

Problema majora consta in probarea faptelor ....
Atata timp cat pentru inceput ,pentru atestarea eventualelor nereguli este necesar Raport din partea cenzorului/comisie de cenzori asupra activitatii financiar-contabile din cadrul asociatiei de proprietari,unde in majoritatea cazurilor angajatul respecta cu sfintenie dispozitiile sefului presedinte....greu de atestat incalcarea prevederilor in vigoare
Sunt insa si exceptii in care ,probele temeinice au condus ca membrii comitetului executiv,inclusiv presedintele asociatiei de proprietari,sa fie facuti responsabili pentru prejudicierea intereselor inclusiv cele financiare ale proprietarilor si au fost trimisi in instanta
marin53 a scris:

Ma intereseaza daca membrii comitetului executiv (sau alte persoane alese sau angajate in asociatia de proprietari) pot fi acuzati de infractiuni de serviciu sau in legatura cu serviciul.

Orice om poate fi acuzat de infractiuni, nu numai membrii comitetului, daca au comis infractiuni, dar catalogarea unor fapte ca infractiuni este alta problema. Poate ne relatati ce au comis membrii comitetului.

Faptele:
-sant cenzor ales, cu contract de mandat, de catre adunarea generala a proprietarilor;
-pur si simplu membrii comitetului executiv au izgonit administratorul fara motive serioase si cu incalcarea grava a Codului muncii si le-am atras atentia, in scris, ca vom suporta rigorile legii (drept urmare, am fost actionati in instanta de catre administratorul obligat sa-si paraseasca locul de munca, fiind incadrat cu CIM) si nici pana in prezent, desi au trecut doua luni de la demiterea acestuia, nu au facut comunicarea la ITM prin Revisal;
-membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele, nu iau in considerare observatiile mele privind lista de plata care, in prezent, este intocmita de catre domniile lor cu omisiuni si greseli;
-pentru dumnealor, legea 230/2007 este ceva facultativ si nu doresc sa o aplice in activitatea ce o desfasoara;
-presedintele comitetului executiv si-a incheiat CIM, inregistrat la ITM, desi i-am atras respectuos atentia ca trebuie sa fie remunerat in baza unui contract de mandat;
-etc, etc, etc... Toate acestea se intampla in Bucurestii anului 2011!!!
daca faceti toate observatiile in scris, in dublu exemplar (unul pt dvs), si le inregistrati in Caietul de corespondenta, dvs sunteti acoperit si cei din CE sint direct raspunzatori de incalcarea legilor tarii