Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... durata contractului de cesiune a dreptului de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

durata contractului de cesiune a dreptului de autor

Buna ziua,

As avea si eu o problema, daca mi-ar putea spune cineva pe ce durata se poate incheia contractul de cesiune a dreptului de autor? Daca se poate incheia pe o durata nelimitata?
Va multumesc anticipat.
Autorul sau titularul dreptului de autor poate ceda prin contract altor persoane numai drepturile sale patrimoniale legate de operă conform art. 39 (1) din Legea nr.8/1996.
Cesiunea drepturilor patrimoniale ale autorului poate fi limitată la anumite drepturi, pentru un anumit teritoriu şi pentru o anumită durată.
Drepturile patrimoniale ale autorului sau ale titularului dreptului de autor se pot transmite prin cesiune exclusivă ori neexclusivă. În cazul cesiunii exclusive, însuşi titularul dreptului de autor nu mai poate utiliza opera în modalităţile, pe termenul şi pentru teritoriul convenite cu cesionarul şi nici nu mai poate transmite dreptul respectiv unei alte persoane. Caracterul exclusiv al cesiunii trebuie să fie expres prevăzut în contract.
În cazul cesiunii neexclusive, titularul dreptului de autor poate utiliza el însuşi opera şi poate transmite dreptul neexclusiv şi altor persoane.

Drepturilor patrimoniale apartin autorului tot timpul vietii, iar dupa moartea sa, pot fi transmise prin mostenire pe o durata de 70 de ani (art.26 din L.8/1996).
Si atunci se poate preciza intr-un contract ca e pe durata nelimitata? Sau numai ca e cesiune exclusiva?
VA multumesc muult.
Da, puteti preciza ca cesiunea este incheiata pe o anumita perioada sau ca este exclusiva. De fapt , aveti mai multe posibilitati ....determinata, exclusiva .... determinata, neexclusiva etc.
va multumesc mult.