Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la ajutor de ºomaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la ajutor de ºomaj?

Din 6 octombrie mi-a fost tăiată pensia de boală.
Pot primi ajutor de şomaj? În ce categorie socială mă încadrez?
Vă mulţumesc,

Daca va fost taiata pensia de boala inseamna ca v-ati redobandit activitatea si santeti apt de munca .

Beneficiaza de indemnizatia de somaj somerii care se gasesc intr-una dintre urmatoarele situatii:
* le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;
* le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
* le-a incetat mandatul pentru care au fost numiti sau alesi, daca anterior nu au fost incadrati in munca sau daca reluarea activitatii nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului;
* a expirat durata pentru care militarii au fost angajati pe baza de contract sau li s-a desfacut contractul din motive neimputabile lor;
* le-a incetat raportul de munca in calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
* au incheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj ce li s-ar fi cuvenit potrivit legii;
* au incetat activitatea ca urmare a pensionarii pentru invaliditate si care, ulterior, au redobandit capacitatea de munca si nu au reusit sa se incadreze in munca;
* le-au incetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, in perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
etc.
Acte pentru somaj :

B. in cazul pensionarilor de invaliditate care isi redobandesc capacitatea de munca:
a) carnetul de munca, in original si in copie, si adeverinta prevazuta la art. 18 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 174/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, sau, in cazul in care nu exista carnet de munca intocmit, adeverinta prevazuta la art. 18 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 174/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si alte acte care, potrivit legii, atesta existenta unor raporturi de munca sau de serviciu pana la data de 31 decembrie 2010 si, dupa caz, vechimea in munca realizata anterior datei de 1 martie 2002;
b) decizia de revizuire medicala, in original si in copie, emisa de medicul expert al asigurarilor sociale, din care sa rezulte redobandirea capacitatii de munca;
Da aveti dreptul la somaj .
1. Puteti bneficia de indemnizatie de somaj daca perioada de pensie de invaliditate a fost de maxim 12 luni.
2. Mergeti la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul si veti primi toate lamuririle necesare.