Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

Buna ziua,

Am incercat sa intru pe discutia deja deschisa de consultanti dar nu ma stiut cum.
Va rog sa ma ajutati cu o lamurire.
La ce se refera salariul brut de la sectiunea detalii contract - cel de incadrare sau cel la care deja s-au adaugat sporuri.
La societatea noastra numarul orelor de noapte difera de la lun la luna. Exista un procent negociat, dar cuantumul difera functie de numarul de orefe efectuate.
Trebuie actualizate lunar in Revisal?
Problema mea este ca pontajul pentru luna septembrie si cuantumul orelor de noapte sunt gata numai dupa jumatatea lunii octombrie. Ce ma sfatuiti. HG 500 tace si nici ordinul nu e mai clar.
Sunt convinsa ca s-au adus aceste probleme in discutie si ca au fost deja lamurite, dar va rog sa ma ajutati.

Multumesc
Intrucat prevederile citate din HG 500/2011 fac referire la elementele prevazute la art. 17 alin (3) din Codul Muncii (elemente prevazute in contractul individual de munca), intelegem ca in registrul de evidenta al salariatilor se declara doar sporurile prevazute in contractul individual de munca si nu cele acordate in baza Codului muncii sau ale contractului colectiv de munca aplicabil.

Mai mult, in Specificatiile tehnice privind intocmirea si transmiterea registrului de evidenta a salariatilor publicate pe site-ul oficial al Inspectiei Muncii, sporurile sunt definite ca fiind sporurile cu caracter permanent de care salariatul beneficiaza in baza contractului individual de munca unde acestea sunt evidentiate. Dar sporul de noapte poate fi modificat de la luna intrucat numarul orelor de noapte variaza de la o luna la alta, situatie in care modificarea sporului este impusa de timpul lucrat in conditiile pentru care se acorda sporul si nu de vointa partilor exprimata intr-un act aditional la contractul individual de munca.

Aceste aspecte au fost scapate din vedere la adoptarea HG 500/2011.

Intr-o astfel de situatie, pana la publicarea in Monitorul Oficial a unui act normativ care sa clarifice situatia inregistrarii in ReviSal a sporurilor, consideram ca sporul de noapte va fi inregistrat in ReviSal daca este stabilit prin contractul individual de munca. Dupa ce a fost stabilit si inregistrat in ReviSal cel mai tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii, orice modificare a sporului de noapte in baza unui act aditional la contractul individual de munca se va inregistra in ReviSal cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Codul muncii respectiv, in ziua anterioara expirarii termenului de 20 de zile de la apariatia modificarilor.

Daca sporul este acordat in baza Codului muncii sau a contractului colectiv de munca si nu a contractului individual de munca, consideram ca nu se inregistreaza in ReviSal.

cristea luminita a scris:

Intrucat prevederile citate din HG 500/2011 fac referire la elementele prevazute la art. 17 alin (3) din Codul Muncii (elemente prevazute in contractul individual de munca), intelegem ca in registrul de evidenta al salariatilor se declara doar sporurile prevazute in contractul individual de munca si nu cele acordate in baza Codului muncii sau ale contractului colectiv de munca aplicabil.

Mai mult, in Specificatiile tehnice privind intocmirea si transmiterea registrului de evidenta a salariatilor publicate pe site-ul oficial al Inspectiei Muncii, sporurile sunt definite ca fiind sporurile cu caracter permanent de care salariatul beneficiaza in baza contractului individual de munca unde acestea sunt evidentiate. Dar sporul de noapte poate fi modificat de la luna intrucat numarul orelor de noapte variaza de la o luna la alta, situatie in care modificarea sporului este impusa de timpul lucrat in conditiile pentru care se acorda sporul si nu de vointa partilor exprimata intr-un act aditional la contractul individual de munca.

Aceste aspecte au fost scapate din vedere la adoptarea HG 500/2011.

Intr-o astfel de situatie, pana la publicarea in Monitorul Oficial a unui act normativ care sa clarifice situatia inregistrarii in ReviSal a sporurilor, consideram ca sporul de noapte va fi inregistrat in ReviSal daca este stabilit prin contractul individual de munca. Dupa ce a fost stabilit si inregistrat in ReviSal cel mai tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii, orice modificare a sporului de noapte in baza unui act aditional la contractul individual de munca se va inregistra in ReviSal cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Codul muncii respectiv, in ziua anterioara expirarii termenului de 20 de zile de la apariatia modificarilor.

Daca sporul este acordat in baza Codului muncii sau a contractului colectiv de munca si nu a contractului individual de munca, consideram ca nu se inregistreaza in ReviSal.

:offtopic: Interventie moderator

Potrivit regulamentului de postare, nu este permisa postarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri in paginile Avocatnet.ro.
Pe viitor , va rog sa specificati si sursa de informare de unde ati prelaut acest material ...

In speta,
[ link extern ]

sau

[ link extern ]