Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de locatiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de locatiune

Buna ziua.

Am inchiriat 3 masini pe baza unui contract de locatiune. La sfarsitul perioadei mi s-a emis o factura cu o suma x. Ce inregistrez in registrul mijloacelor fixe?
Care este perioada de amortizare pentru valoarea inregistrata?
Multumesc.
Sunteti chiriasul, nu locatorul am inteles eu bine?
Chirias pe durata contractului, dar dupa emiterea facturii finale sunt proprietar. Intrebarea era daca inregistrez valoarea de pe factura si in cat timp se amortizeaza?
Cheltuielile efectuate in legatura cu imobilizarile corporale utilizate in baza unui contract de inchiriere se evidentiaza in contabilitatea societatii Dvs. Aceste cheltuieli se inregistreaza in perioada in care au fost efectuate atunci cand aceste cheltuieli au ca scop asigurarea utilizarii continue a imobilizarilor corporale.Asadar, in contabilitate, investitiile efectuate la imobilizarile corporale inchiriate se inregistreaza in functie de beneficiile economice aferente, similar cheltuielilor efectuate in legatura cu imobilizarile corporale proprii.
Obtinerea de beneficii se poate realiza fie direct prin cresterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de intretinere si functionare.
Investitiile efectuate la imobilizarile corporale luate cu chirie se supun amortizarii, pe durata contractului de inchiriere. Aceste cheltuieli de modernizare sunt recuperate din punct de vedere fiscal, prin deducerea amortizarii lor, daca sunt utilizate in scopul realizarii de venituri impozabile.