Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Va rog sa ma ajutati!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Va rog sa ma ajutati!

Buna ziua,
Sunt un tanar de 18 ani, am fost dat afara din casa si momentan stau la matusa mea. Mentionez ca sunt in clasa a 12-a si pe langa faptul ca am in fata un bacalaureat, doresc sa ma pregatesc si pentru admiterea la facultatea de medicina. Pana acum am locuit impreuna cu mama mea, intr-o garsoniera iar dupa moartea bunicii , ne-am mutat in apartamentul acesteia. Nu imi cunosc tatal si in certificatul de nastere nu apare nimeni la aceasta rubrica si alte rude care ma pot ajuta nu am. Fratele mamei este plecat in strainatate la munca si singura cu care mai vorbesc este matusa mea. Voiam sa va rog sa ma sfatuiti in legatura cu ce as putea face in situatia in care ma aflu. Desi am 18 ani, nu beneficiez de o cheie de la apartament , fiind pus in sitatia sa depind mereu de programul mamei mele, sa fiu amenintat ca daca nu vin acasa la ora stabilita de ea, ma da afara din casa. Ca orice tanar, imi doresc sa ies cu prietenii si sa beneficiez de intimitate, insa in ritmul acesta , in care sunt sunat de de 10-15 ori pe zi de catre mama si amenintat ca nu sunt primit in casa ori de cate ori nu fac ceea ce pretinde mama mea, nu cred ca mai pot rezista psihic. Nu sunt un tanar care sa bea, sa faca scandal sau alte lucruri de acest gen si nu inteleg de ce, nici la varsta majoratului , nu mi se recunoaste dreptul la o viata personala. La ultima discutie avuta cu mama, am fost dat afara din casa pentru faptul ca am vrut sa plec in oras cu matusa si varul meu. Initial mi s-a inchis usa, neavand posibilitatea sa ies din casa si pentru ca i-am spus ca nu mai accept santajul emotional la care ma supune aproape zi de zi, a spus sa plec din casa si sa nu ma mai intorc. Am incercat sa discut cu ea ulterior, sa ajungem la o intelegere, insa mi-a comunicat foarte clar ca s-a interesat si ca doreste sa fie decazuta din drepturile parintesti. Avand in vedere ca nici matusa mea nu are posibilitatile financiare sa ma intretina si faptul ca nu mai sunt primit acasa, nu stiu ce am de facut. M-as angaja si as incerca sa-mi iau viata in propriile maini dar asta ar insemna sa renunt la scoala. Exista vreo cala legala prin care sa rezolv aceasta situatie? Va rog mult sa-mi dati un sfat. Va multumesc!
Din pacate nu exista posibilitatea legala prin care mama ta ar fi obligata sa te intretina cu atat mai mult sa locuiesti in casa ei Una din solutii ar fi nu cea juridica ci aceea a credintei si a dragostei materne (care dragoste exagerata uneori se poate manifesta si asa) deci parerea mea e sa incerci sa te sfatuiesti cu un preot sau un psiholog care ar putea vorbi cu mama ta sau macar sa te indrume pe tine ce sa faci.
Obligatia legala de intretinere a copilului subzista pana la implinirea varstei de 18 ani .Din punct de vedere juridic , mama nu mai este indrituita a intretine efectiv copilul.Sfatul meu este se percepeti acesta situatie neplacuta cu optimism , sa va cautati un job , chiar si part-time , astfel incat sa aveti posibilitatea sa va intretineti , sa aveti o sursa de venit.Lucrurile vor fi mult mai simple cand veti fi la facultate si veti avea mai mult timp liber.
N-ar strica o discutie deschisa cu mama , sa incercati sa solutionati acest conflict.

Problema dvs este foarte trista.
Nu inteleg de ce ati plecat din casa.
Aveti domiciliul situat acolo?
Cred ca ar putea fi vorba de o pensie de intretinere din partea mamei daca veti continua studiile.
Insa, acest lucru ar insemna sa o dati in judecata.

Sau sa procedati cum a sugerat mai sus colega Stoica.
E posibil sa fie cea mai buna varianta pentru a putea invata pt facultate.

avocat Claudiu Lascoschi
Dutzu, esti la o varsta destul de dificila - adolescenta. Consider ca mama are motivele ei, de s-a suparat asa de tare pe tine. Cred ca matusa ta ar trebui sa aibe o discutie cu sora ei (mama ta) in prezenta ta. Impreuna vedeti ce nu merge, ce este bine si ce este rau pentru viitorul tau. Poate consultati si un psiholog impreuna. Mult succes mai departe.
Multumesc pentru raspunsurile dvs. Regret sa aud ca la 18 ani, in clasa a 12-a, poti ramane pe strada doar pentru ca mama vrea sa demonstreze ca depind de ea. Va mai spun ca mama are servici din cand in cand, ca am crescut mai mult singur in casa si am mancat paine cu margarina zile la rand , caci nu era altceva. Am invatat singur si pana in clasa a 8-a am fost la clasa de elita si olimpic la romana.. Si fiindca mi-a placut informatica am avut ocazia sa si lucrez benevol la niste firme si banii pe care-i primeam ii dadeam mamei sa cumpere de mancare. Iar cand nu era de mancare, mancam la colegii mei sau la bunica mea. Ma imbrac de la o prietena a mamei, care sta bine dpdv material si daca ii cumpara ceva fiului ei si acestuia nu-i place, imi revine mie. Nu cred ca disensiunile intre un adult si un adolescent sunt un motiv intemeiat pentru o astfel de atitudine. Matusa mea nu poate vorbi cu ea, desi a incercat de multe ori si, desi mama nu mi-a spus mie in fata asta, cred ca motivul principal este hotararea mea de a da la medicina. Cum matusa preda acolo, mama are impresia ca ea m-a influentat, ceea ce nu este adevarat. De atunci, imi urmareste fiecare gest , fiecare vizita pe care o fac matusii si de multe ori am mintit ca merg in alta parte decat sa-i mai spun ca merg la matusa mea. Ce vina am eu in toata treaba asta si de ce ar trebui sa rup legatura cu matusa si varul meu numai pentru ca mamei nu-i convine? De ce trebuie sa fiu dat afara numai pentru ca am vrut sa ies cu ei in oras? Azi am incercat din nou sa am o discutie cu ea , dar nu s-a putut. In loc de argumente mi s-a repetat ca :"ai facut o alegere". Pana si certificatul de nastere nu a vrut sa mi- l dea, motivand ca are nevoie de el pentru a se duce sa se decada din drepturile parintesti. Dar si eu am nevoie macar de o copie pentru ca sa imi fac abonament ,ca sa pot merge la scoala. Va rog sa ma credeti ca nu exista motive reale pentru o astfel de atitudine. Nu i-am facut nicio grozavie. Eu chiar nu stiu ce sa mai fac. Maine voi apela la o prietena de a ei care poate ma va ajuta. Nici eu nu m-as vedea dandu-mi mama in judecata... Dar ce sa fac? Sa raman pe drumuri? Daca merge pana la capat cu decaderea din drepturile parintesti, asta se va intampla. D-nul avocat Lascoschi imi spune ca ar exista cateva baze legale. De ce am plecat de la domiciliu? Fiindca mi s-a spus sa imi fac bagajele si sa plec daca nu renuntz la iesirea in oras. Daca ar fi fost o iesire intamplatoare de-a mamei , sigur ca nu m-as fi incapatanat, dar nu a fost. Mi-e si jena sa va spun ca, a vorbit chiar catre bunica mea si unele dintre prietenele ei ca merg la matusa sa fac sex cu ea. Mi se pare inadmisibil asa ceva. Eu nu zic ca nu ar fi si cazuri de acest gen, dar sigur nu este cazul meu!!! Nu am domiciliul unde sta mama acum, caci acela este apartamentul bunicii care a decedat in luna mai anul acesta, asupra caruia nu are dreptul la proprietate. Adresa mea de domiciliu este acolo unde am locuit pana acum. Dar nu am nici de acolo cheie si nici nu o pot primi. Chiar legea nu poate face nimic?