avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Protectia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Protectia copilului

Studenta la facultate de stat, bursiera, in varsta de 24 de ani, parinti divortati, tatal recasatorit cu un copil minor iar mama, care mai are un copil in varsta de 15 ani a dat-o afara din casa.
Sunt matusa din partea tatalui. Vreau sa o ajut. Cum pot sa o fac, dat fiind faptul ca pe cartea de identitate nepoata mea are domiciliul la mama, insa aceasta din urma desi i-a restituit cheia de la casa nu-i permite sa foloseasca utilitatile si nici sa se atinga de mancarea din frigider?!
Legal, nu prea mare lucru. Daca doriti o puteti ajuta material ptr chirie, utilitati, nevoi...
Nu sunt obligati sa o intretina, poarte ca, daca nu ajunge bursa, ii datoreaza o intretinere, dar nu stim cuantumul bursei...
Cred ca fetei i-ar trebui sa ia ceva distanta de parinti si sa apeleze la un psiholog... saraca.
Fata este studenta la Facultatea de Medicina si are cursuri pe toata durata zilei, cu pauze de cateva ore, facand naveta casa-facultate-spital judetean-maternitate, etc. (fara a mai socoti si garzile) - in jur de 40 km/zi. Locuieste inca la mama, care i-a nu-i da de mancare (produsele care nu sunt perisabile le tine in camera ei) si i-a interzis sa foloseasca utilitatile...
Despre bursa - luna trecuta am ajutat-o sa faca un imprumut de 6.200 lei la B.C.R. (credit pentru studenti) investiti pentru studii, cu termen de rambursare de doi ani si eu ca matusa sunt codebitor...
Ieri am apelat la Autoritatea Tutelara care mi-a raspuns ca se ocupa doar de minori... M-au indrumat spre Directia de Asistenta Sociala iar responsabilul de ”cazuri urgente” de acolo mi-a spus ca Legea 272-privind protectia drepturilor copilului- se refera la copiii institutionalizati, cei pe care-i au in plasament si nu cei care au familii...
Este incredibil!... M-au indrumat sa solicit sprijinul primariei de la locul de domiciliu, politiei, eventual preotului...
Isi poate actiona in judecata ambii parinti pt intretinere si sa stea la dvs sau cu chirie mai ieftina ( in comun cu cineva sau cu proprietarul in casa) aproape de scoala.
Totusi, fata sta la mama ei, deci ceva intretinere primeste.
Inteleg ca mama se poarta neortodox, insa legal fata e majora si poate munci. Poate cere intretinere daca nu are venit, or are bursa. Nu vad ce e incredibil, adultii trebuie sa aiba grija de ei insisi. Au mai fost tineri care nu si-au permis financiar sa faca studii, nu e iesit din comun.
Poate ingheta anul sau similar si sa se angajeze, mai strange ceva banuti, nu stiu. Cert e ca e adult ca mine si ca dv.

Alte discuții în legătură

Dreptul familiei sau probleme juridice de familie ionutpep ionutpep Bună ziua. Am doi copii cu fosta soție, o fată de 12 ani care locuiește cu ea și o fată de 18 ani care locuiește cu mine, tutela fiind comună. Fata cea ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati! dut... dut... Buna ziua, Sunt un tanar de 18 ani, am fost dat afara din casa si momentan stau la matusa mea. Mentionez ca sunt in clasa a 12-a si pe langa faptul ca am in ... (vezi toată discuția)
Obligatiile parintilor asupra copilului major in facultate Ady22 Ady22 Parintii mei sunt divortati, si eu stau cu tata. Tata ameninta ca ma da afara din casa si ca nu mai imi da bani de mancare (dat fiind ca noi mancam separat si ... (vezi toată discuția)