Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cesiune creanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cesiune creanta

Buna ziua!
Am colaborat cu o firma care a intrat in insolventa si am o suma destul de mare de recuperat.Intre timp i-am dus marfa pe alta firma in care debitorul nu apare ca administrator,iar acesta i-mi dadea la fiecare livrare de marfa bani din vechea datorie,dar pe firma noua.Ideea e ca acum apar in contabilitate cu o datorie catre firma noua.Vrem sa facem o cesiune de creanta astfel incat acesti bani sa apara ca plata din partea firmei aflate in insolventa.
Intrebarea e daca se poate acest lucru si in ce fel?
se p[oate face un contract de cesiune de creanta.. e legal.. in asa fel firma noua va fi datoare catre firma in insolventa si nu firma dvs
Da,dar in acest fel firma aflata in insolventa ,nu se scade cu debitul achitat catre noi (prin cealalta firma)