avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum obtin rejudecarea procesului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum obtin rejudecarea procesului?

Buna seara!

Am un caz complicat si as dori un sfat profesionist.
Partaj judiciar- Am fost chemat in instanta in ianuarie anul curent pentru partaj judiciar
-Am platit un avocat,i-am pus dovezi la dispozitie (acte),acesta spunand ca nu am cum sa pierd procesul
- am plecat din tara tinand legatura telefonic cu avocatul,
- revenind in tara la vestea ca s-a dat un IAP (nestiind ce este acela),
- am constatat ca sun reprezentat de alt avocat care si-a semnat singur delegatia,fiind desemnat de avocatul platit de mine sa ma reprezinte,deoarece acesta nu avea dreptul sa reprezinte in acel tribunal pentru ca tatal sau este judecator acolo
- partajul este pentru o masina,s-a dispus impartirea 50% si trimiterea expertului
- nefiind la domiciliu nu am primit instiintarea de expertiza
- la doua zile dupa venirea potstei a sosit expertul cu tatal reclamantei pentru a face expertiza si am inteles ca se pune un pret de catalog in cazul acesta
- ma simt profund nedreptatit
-Cum as putea obtine rejudecarea procesului
- cum sa formulez recursul??? (avocatul 2 a recunoscut telefonic faptul ca a semnat in locul meu)
Mentionez ca unchiul reclamantei este judecator la acel tribunal
Va multumesc anticipat!
-
Cel mai recent răspuns: stefan25 , utilizator 21:40, 25 Octombrie 2011
Nu este clar daca expertiza s-a depus deja la dosar.Depuneti obiectiuni, nici o masina nu mai e noua dupa utilizare....
am inteles ca ati pierdut la fond...ce s- aintamplat in apel....in recurs?
Multumesc Dna. Antoanela
Asta incerc.sa fac recurs..dar nu stiu exact cum sa formulez.....pentru ca este clar ca am fost nedreptatit
Multumiri Dna. Valentina!
Pot depune obiectiuni chiar si acum,cand este dat IAP-ul?
Practic nu s-a facut expertiza,si expertul nu cred ca a respectat legea,neavand confirmarea de primire a instiintarii trimisa catre mine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unul din experti reclama pe recurent-reclamant ciorditu ciorditu Intaiul expert topometric, numit de instanta de fond s-a scuzat ca nu poate face evaluarea, care se cerea in partajul succesoral al ... (vezi toată discuția)
Plangerea pentru fals se face la parchet? stefan25 stefan25 Buna ziua! Cred eu ca am un caz interesant. In luna ianuarie 2011 am primit citatie pentru un partaj judiciar,la doua saptamani urmand sa plec din ... (vezi toată discuția)
Expertiza tehnica judiciara valy_valea valy_valea Buna ziua! imi permit sa va deranjez si eu cu doua intrebari: - Poate fi contestata/refacuta/revizuita o expertiza tehnica judiciara din care un ... (vezi toată discuția)