Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum obtin rejudecarea procesului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum obtin rejudecarea procesului?

Buna seara!

Am un caz complicat si as dori un sfat profesionist.
Partaj judiciar- Am fost chemat in instanta in ianuarie anul curent pentru partaj judiciar
-Am platit un avocat,i-am pus dovezi la dispozitie (acte),acesta spunand ca nu am cum sa pierd procesul
- am plecat din tara tinand legatura telefonic cu avocatul,
- revenind in tara la vestea ca s-a dat un IAP (nestiind ce este acela),
- am constatat ca sun reprezentat de alt avocat care si-a semnat singur delegatia,fiind desemnat de avocatul platit de mine sa ma reprezinte,deoarece acesta nu avea dreptul sa reprezinte in acel tribunal pentru ca tatal sau este judecator acolo
- partajul este pentru o masina,s-a dispus impartirea 50% si trimiterea expertului
- nefiind la domiciliu nu am primit instiintarea de expertiza
- la doua zile dupa venirea potstei a sosit expertul cu tatal reclamantei pentru a face expertiza si am inteles ca se pune un pret de catalog in cazul acesta
- ma simt profund nedreptatit
-Cum as putea obtine rejudecarea procesului
- cum sa formulez recursul??? (avocatul 2 a recunoscut telefonic faptul ca a semnat in locul meu)
Mentionez ca unchiul reclamantei este judecator la acel tribunal
Va multumesc anticipat!
-
Nu este clar daca expertiza s-a depus deja la dosar.Depuneti obiectiuni, nici o masina nu mai e noua dupa utilizare....
am inteles ca ati pierdut la fond...ce s- aintamplat in apel....in recurs?
Multumesc Dna. Antoanela
Asta incerc.sa fac recurs..dar nu stiu exact cum sa formulez.....pentru ca este clar ca am fost nedreptatit
Multumiri Dna. Valentina!
Pot depune obiectiuni chiar si acum,cand este dat IAP-ul?
Practic nu s-a facut expertiza,si expertul nu cred ca a respectat legea,neavand confirmarea de primire a instiintarii trimisa catre mine.