Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale registrul comertului on line
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

registrul comertului on line

salutare tuturor!
A incercat cineva sa proceseze o operatiune de registrul comertului on line prin SFEI?????
Daca da, cum a fost, cat a durat, etc.......?????!!!!!
nu pare prea complicat in afara de existenta la constituirea contului online a unei semnaturi digitale pe care trebuie sa o incarci de pe stick...hdd etc si care iti va fi recunoscuta ulterior la efectuarea operatiunilor. Aceasta semnatura se obtine de la firmele din domeniul informaticii. Sunt de parere ca dupa ce se depaseste acest fapt totul este intuitiv asa cum releva si din formulare dealtfel.
Salutare,

Intr-adevar infiintarea unei firme on-line nu e un lucru complicat. Cu conditia sa ai o semnatura electronica. Eu ma intreb insa cate dintre companiile mici vor ajunge sa i-si modifice actele sociale folosind sistemul on-line. Foarte putine, zic eu. Praf in ochi mai spun.
La o conferinta sustinuta anul trecut in toamna de ONRC se spunea ca in Marea Britanie la 4 ani de la introducerea sistemului on-line el este folosit de 10 % din petenti. Asta in Marea Britanie.
si la noi va fi greu de implementat pentru ca sunt si multe persoane sceptice in a utiliza astfel de mijloace moderne.