Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor incalzire
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor incalzire

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti la aspectul pentru ajutor incalzire...momentan nu lucrez, si am incheiat colaborarea cu societatea la care am fost angajata prin demisie, am dreptul la compensarea pentru incalzire? Mentionez ca locuiesc singura si deci nu exista un venit. Multumesc
Ajutorul de incalzire nu este conditionat de demisie , somaj sau angajat deci aveti dreptul la ajutor de incalzire in functie de sistemul de incalzire pe care il detineti.

Art. 7. - (1) Consumatorii vulnerabili care utilizeaza pentru incalzirea locuintei energie termica furnizata in sistem centralizat beneficiaza de ajutor lunar pentru incalzirea locuintei acordat din bugetul de stat, denumit in continuare ajutor pentru energie termica, in situatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie este de pana la 786 lei in cazul familiilor si 1.082 lei in cazul persoanei singure

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...