Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rãspuns ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rãspuns ITM

Am lucrat la o firmă din Bucureşti şi în urma demisiei nu mi-am mai recuperat drepturile salariale. Am făcut sesizare la ITM Bucureşti prin e-mail deoarece sunt din Suceava. Am primit răspuns de la ei că nu pot soluţiona astfel de conflicte şi că trebuie să ne adresăm instanţei Întrebarea mea este dacă un asemenea răspuns este normal şi care sunt următorii paşi pe care ar trebiu să-i urmăm pt. a-mi putea recupera banii de la respectiva firmă?
Vă mulţumesc.
Intr-adevar, conflictele de munca dintre salariati si angajator se solutioneaza de catre instanta de judecata si nu de catre ITM.

ITM-ul nu poate sa-l oblige pe fostul dvs angajator sa va plateasca drepturile salariale restante , ci cel mult doar constata acest lucru ...

Prin urmare, trebuie sa promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului dvs pentru a fi obligat la plata drepturilor salariale restante.
Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia domiciliati ....in speta, Tribunalul Suceava. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.