Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare in revisal

Bună ziua !
Aș dori un răspuns la întrebarea: Cum se înregistreayă în REVISAL reducerea săptămânii de lucru la 4 zile, implicit a salariilor reduse ?
Mulțumesc.
Art. 2 din OUG nr. 4/2010 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala pentru anul 2010:

Angajatorii au obligatia sa depuna, la inspectoratul teritorial de munca in raza caruia isi au sediul, o declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca se afla in una dintre situatiile prevazute la art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, la momentul constatarii de catre acestia a situatiilor respective.

cu mentiunea ca vechiul art. 52 alin. 1 lit. d) din Codul muncii la care se refera respectivca OUG corespunde acum art. 52 alin.1 lit. c).
Nu se notifica ITM-ul in acele conditii .. numai daca se suspenda c.i.m. in baza art.52 alin.1 lit.c C.mun.