Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... greseala in redactare hotarare instanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

greseala in redactare hotarare instanta

am avut proces de divort.
azi a venit hotararea
am vazut hotararea pe scurt mai devreme pe site-ul judecatoriei.
si le-am scris ca e o greseala
Anume ca sotia trebuie sa revina la numele anterior
Eu declarasem ca las la alegerea ei.
Si ea a optat sa pastreze numele meu.
Le-am scris sa indrepte greseala, nu mi-au raspuns
(probabil s-a consemnat gresit de catre grefiera)
Mai putem face ceva in afara de apel/recurs ?
(nu stiu care e deosebirea intre apel si recurs)
Daca nu, probabil ca sotia trebuie sa faca apel
sa scrie ca eu sunt de acord , eu sa semnez
ca a fost o greseala.
Eu as vrea sa cerem sa se judece in lipsa, e posibil?
pt ca nu mai putem sa ne invoim
Plus ca se sta o zi intreaga acolo intr-o aglomeratie de nedescris.
Se mai timbreaza cererea de apel?
Cat e taxa judiciara si cat e timbrul?

termenul pt apel parca e de 30 de zile?

daca sotia a optat sa ramana cu numele dvs , iar dvs ati fost de acord, puteti depune cerere de indreptare eroare materiala.
asteptati intai sa vi se comunice hotararea
tocmai, scriam ca hotararea a venit azi.
Istoricul e asa:
sedinta a fost pe 29.09.2011.
La cateva zile scria pe site-ul judecatoriei ca s-a pronuntat desfacerea casatoriei si ca sotia trebuie sa revina la numele anterior.

Cand am vazut asta am facut cerere de indreptare eroare materiala la insistentele ei
(nu prea se pricepe la scris).
Care cerere s-a discutat in sedinta din 13.10.2011(fara citarea partilor)

Iar in hotararea primita azi scrie ca se respinge cererea de indreptare eroare materiala deoarece nu se incadreaza in art 281 cod proc.civila
(care cica reglementeaza solutionarea erorilor materiale)..

si ca sotia va trebuie sa exercite calea de atac impotriva hotararii.
Si culmea , nu scrie nimic de desfacerea casatoriei.
Vi se pare normal?
mie mi se parea normal sa scrie ca s-a desfacut casatoria
dar pt cererea de pastrare a numelui meu trebuie sa exercite calea de atac legala.
Altfel, daca casatoria nu a fost desfacuta de ce sa ceara pastrarea numelui?
Il pastra automat, nu!!!!!!!!!!!!!
Eu inteleg ca cei de la judecatorie au mult de lucru dar eu ce vina am?
Asa e cand vrei sa faci bine la cineva, iti faci rau tie.
Eu ce ar trebui sa fac acum? ca ma cam doare capul, sincer
Si repet intrebarea
-cererea de apel se timbreaza? si daca da, cat e taxa judiciara si cat costa timbrul?
Instanta s-a pronuntat cu privire la aceasta cerere ( cerere de indreptare de eroare materiala) prin respingerea ei si prin urmare nu se putea pronunta decat cu privire la ceea ce a fost investita.
Ceea ce s-a comunicat ambelor parti este o "Incheiere" care priveste deci strict cererea formulata.

Art.281 prevede:
Erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea si sustinerile partilor sau cele de calcul, precum si orice alte erori materiale din hotarari sau incheieri pot fi indreptate din oficiu sau la cerere.
Instanta se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu. Partile vor fi citate numai daca instanta socoteste ca este necesar sa dea anumite lamuriri.
In cazul hotararilor, indreptarea se va face in ambele exemplare ale hotararii.

Cu privire la cererea de divort instanta s-a pronuntat deja prin "sentinta " ( adica ceea ce dvs. ati vazut pe portalul instantei).
Apelul impotriva sentintei pronuntate, se declara in 30 de zile de la comunicare si se timbreaza taxa judiciara de timbru de 19.5 lei si timbru jud. de 0,15 lei.
Avand in vedere ca obiectul dosarului este divort, nu veti putea solicita judecarea in lipsa.

Multumesc mult d-ra gi_jane si d-ra Simonette.
ok, d-ra Simonette, foarte just ce spuneti.
Dar pentru sentinta de desfacere a casatoriei (pe care am vazut-o doar pe portalul instantei) nu trebuia sa-mi trimita hotararea ?
Sau s-a considerat ca , daca am facut cerere de indreptare a erorii materiale, inseamna ca deja am luat la cunostinta de desfacere si au vrut sa faca economie de plic si timp?

Nu inteleg de ce nu s-ar putea judeca in lipsa deoarece mie mi se pare ca obiectul nu mai e divortul ci pastrarea numelui.
Poate pentru a evita o situatie de genul ca sotia ar putea sa-mi falsifice semnatura si sa ceara sa pastreze numele meu fara voia mea.

SI eu (adica sotia) de ce trebuie sa mai plateasca acum 20 lei pt greseala instantei?
Plus timp si nervi.
Sau asa sunt indicatiile? ca sa aduca bani la buget?

SI alta intrebare daca mai aveti rabdare:
cum intru in posesia certificatului de divort?
Asta probabil cand hotararea ramane definitiva si irevocabila.
Dar cand ramane irevocabila? dupa ce se scurg 30 de zile de la comunicare?
(timp in care sa nu faca sotia apel?)
Dar care comunicare daca nu am primit-o? (ma refer la hotararea de desfacere a casatoriei).

SI ultima intrebare ca sa ne mai descretim fruntile un pic:
pot sa ma insor pana ramane hotararea definitiva?
Sau voi fi pedepsit pt bigamie?
va duceti la instanta de fond si legalizati. tot dvs. sau avocatul dvs...pana nu este definitaiva si irevocabila nu puteti sa va recasatoriti...nici nu puteti , deoarece la starea civila vi se cere copie legalizata dupa hot de divort definitiva si irevocabila.