Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... retrocedarea taxei de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

retrocedarea taxei de prima inmatriculare

cum obtin retrocedarea taxei de prima inmatriculare?

Pasii care trebuie urmati:

1. Plangere la Administratia Financiara de la domiciliu, prin care se cere restituirea taxei. Cererea trebuie insotita de o copie a chitantei care atesta plata taxei auto. Daca n-ati primit raspuns in termen de 45 de zile sau daca acesta este nefavorabil, urmeaza pasul al doilea:

2. Chemarea in judecata a Administratiei Financiaresi a Directiei judetene, la Sectia de Contencios Administrativ si Fiscal din cadrul tribunalului unde domiciliati.
In cererea de chemare in judecata trebuie sa cereti anularea actelor administrative fiscale emise in momentul achitarii taxei de prima inmatriculare si obligarea Administratiei Finantelor Publice sa va restituie banii.