Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Alegeri consiliul local
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Alegeri consiliul local

Buna ziua,mi-ati putea explica, va rog, cum se realizeaza alegerile pentru consiliul local?Va multumesc
Adica? Cum se organizează sau cum se alege? Ce vreti mai exact sa faceti?
Cum se alege
Vedeti Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, cu modificarile si completarile ulterioare,
Cap. IV - Stabilirea şi constatarea rezultatelor.
isabela09 a scris:

Cum se alege

Fiecare cetatean din respectiva localitate/comuna merge in ziua de vot si voteaza. La sfarsitul zile de vot comisia electorala de sectie numara voturile si transmite procesul verbal cu rezultatele la Comisia Electorala Judeteana care centralizeaza rezultatele din toate sectiile de vot.