avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarea intrebare:
Mi-am dat demisia de la actualul loc de munca incepand cu data de 01.11.2011( fara perioada de preaviz). Ce se intampla daca in data de 31.10 intru in CM pentru 5 zile? Voi fi platita tot de firma respectiva?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:28, 31 Octombrie 2011
N u veti fi platit decit o zi de firma intrucit ulterior raportul de munca se considera incetat prin manifestarea dv. de voiinta
belciugeanus a scris:

Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarea intrebare:
Mi-am dat demisia de la actualul loc de munca incepand cu data de 01.11.2011( fara perioada de preaviz). Ce se intampla daca in data de 31.10 intru in CM pentru 5 zile? Voi fi platita tot de firma respectiva?

Va multumesc


Veti fi platita pana la data incetarii c.i.m. ... concediu medical nu prelungeste durata c.i.m. , indiferent de numarul de zile acordate prin acest act.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie "la cerere" buna ziua, pe data de 17.02 mi s a impus sa sciu o cerere de ... simdan** simdan** Buna ziua, pe data de 17.02 mi s a impus sa sciu o cerere de demisie specificand art.81 al.1 si termenul de preaviz de 20 zile. Asadar cim ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Diferenta art 81 si art 55b codul muncii tudordan83 tudordan83 Buna ziua, Doresc sa stiu care este diferenta dintre articolele 81 si 55 b din Codul Muncii. De ce doresc sa stiu acest lucru? Mai exact o sa va expun doua ... (vezi toată discuția)
Preaviz 20 zile coriolan coriolan buna,va rog sa-mi spuneti ce pot face daca intru in preaviz 20 zile lucratoare conf.contr.de munca,si firma unde lucrez nu isi respecta data incetarii ... (vezi toată discuția)