Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartizare cota energie termica pt apartamentele care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartizare cota energie termica pt apartamentele care renunta la repartitoarele de costuri

Cum se repartizeaza cota cu energia termica pentru proprietarii care renunta la repartitoarele de costuri?

Va rog sa indicati si baza legala.

In urma cu 6 ani au fost instalate repartitoare de costuri.
Renunta toti proprietarii?
Pe baza cotei-parti indivize, conform HG 1588/2007 cu Normele de aplicare a Legii 230/2007.

Renunta numai unii?
In baza Ordinului 343/2010 ANRSC.
Norma tehnica de aplicare a Ordinului 343/2010 ANRSC - formule calcul incalzire in cladirile de tip condominiu

Ord .343/2010 este expirat .
Art. 2. - În cazul în care din motive bine justificate operatorii economici care exploatează repartitoare de costuri nu finalizează inventarierea suprafeţei echivalente termic în subsolurile condominiilor în care sunt montate repartitoare de costuri, până la începutul sezonului de încălzire 2010-2011, se admite, numai pentru acest sezon de încălzire, utilizarea în calculele de repartizare a unei cote procentuale aferente părţilor comune de 30% din valoarea facturii pentru încălzire în lunile decembrie, ianuarie şi februarie şi de 50% din valoarea facturii în celelalte luni în care se furnizează agent termic pentru încălzire.
Art. 3. - Derogarea de la aplicarea prevederilor art. 10 din Norma tehnică privind repartizarea consumurilor de energie termică între consumatorii din imobilele de tip condominiu, în cazul folosirii sistemelor de repartizare a costurilor pentru încălzire şi apă caldă de consum, este admisă numai în sezonul de încălzire 2010-2011.
Asa ca ramane HG.1588/2007 cu normele de aplicare Legii 230 /2007 .
Cand s-a expirat?:stunned:
este admisă numai în sezonul de încălzire 2010-2011.

De acord cu dv. in privinta art. 2.
Dar art.1 al acestui ordin l-ati citit?
Adica asta:
Art. 1. - Se aprobă Norma tehnică privind repartizarea consumurilor de energie termică între
consumatorii din imobilele de tip condominiu, în cazul folosirii sistemelor de repartizare a costurilor
pentru încălzire şi apă caldă de consum, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezentul
ordin.

Si mai departe in alt document intitulat "Norma......." urmeaza toata tarasenia cu formulele de calcul. Astea le-ati citit?
elga50, moderator